08 Ocak 2017 Pazar, 12:16
arif balkanay
arif balkanay arifbalkanay@gmail.com Tüm Yazılar

BAŞKAN BABA

 

Sevgili Penguenyalılar,

Şunun şurasında sandığa gitmenize üç gün kaldı. Bakıyorum; hala içinizde yeni rejimi anlamayanlar var. Aslında çok basit, bunda anlamayacak ne var? Bakın kardeşlerim! Size tane tane son defa izah ediyorum:

Başınız dara düştüğü zaman gittiğiniz mahkemeler var ya, orada da hakim ve savcılar. Hah işte; o hakim ve savcıları atayan en yüksek kurul var. İşte o kurulun başkanının ve üyelerin yarısını ben atayacağım. Geri kalan yarısını da benim aday gösterip sizin de vekil seçtiğiniz meclis atayacak. Yani aslında o kalan üyeleri de ben atayacağım. Bu sayede benimle, Penguanyanın en ücra köşesindeki mahkemenin hakim ya da savcısı arasında en ufak bir fikir ayrılığı olmayacak. Ben kimi işaret etmişsem; şak diye tutuklanıp tak diye hüküm giyecek. Ne demişler; geciken adalet adalet değildir.

Mahkemenin kararında bir husumet mi var. Alın size en yüksek tepedeki mahkeme. Onun da on beş üyesinden on ikisini ben atayacağım. Var mı bunda anlaşılmayan yanlış bir şey?! Ben hiç sizin kötülüğünüzü ister miyim sevgili kardeşlerim! Bundan böyle tez elden yargılanacaksınız. Zaten yüzlerce yeni hapishanenizin de inşaatı hazır.

Bakın, bana soruyorlar; ‘vekilleri nasıl belirleyeceksin de sana tam biat edecekler’ diye. Penguanyada sorun varsa bizde de çözüm var sevgili kardeşlerim. Neymiş o öyle ‘tarafsız başkan’ falan filan! Ben Penguen milletimden yana tarafım. Bakın buna da çözüm buldum; artık bundan sonra, parti de resmen benim olacak. Onun da başında ben olacağım. Dolayısıyla aramızdan kimi vekil seçeceksiniz ben karar vereceğim. Şimdi bunlar seçilip meclise gidince, orada yaramazlık filan yapıyorlar ya. Kafamın tasını attırmasınlar! Hemen meclisi feshedeceğim. Bunun da yetkisini alıyorum sayenizde.

Sevgili kardeşlerim,

Yeter mi? Yetmeeeeez! Artık hükümeti de ben atayacağım. Damat, kız, oğlan, Allah ne verdiyse. İçinizdeki en makbul penguenlerden kendime bakanlar kurulu oluşturacağım. Bundan böyle bir telefonla, şak diye karar çıkacak şuk diye icraat yapılacak. Bizim kalkınmada acelemiz var.

Karar dedim de; ne o öyle meclisten kanun çıkacak diye günlerce, aylarca zaman kaybediyoruz. Bu millet şahlanıyor kardeşim. Bizim zamanla yarışımız var. Ben öyle aylarca bekleyemem. Bir imzayla kanun çıkarmalıyım. Değil mi ya kardeşlerim! Haa, meclistekiler kafama uymayan bir kanun mu çıkardı, hemen veto edeceğim.

Bunlar yeter mi? Elbette yetmeeeez! Bakın sevgili Penguenyalılar;

Devleti yönetmek için yeni kurumlara ihtiyaç mı hasıl oldu. Ya da mevcutlarında yeni düzenleme mi; hemen bir yazıyla bu işi halledeceğim. Özerklik mözerklik falan diyorlar ya siz onlara bakmayın. İcabında her bölgeye göre yeni idari yapılar kuracağım. Zaten bizim ecdadımız da böyle yapmamış mıydı sevgili kardeşlerim!

Bürokrasi malum; şu anda fiilen ne yapıyorsam bundan sonra da, sizden alacağım yetkiyle tüm atamaları ben yapacağım. Üst düzey kamu yöneticilerini, üniversite rektörlerini, gerekirse ordu komutanlarını… Böyle yapmam sizce de doğru değil mi kardeşlerim? Bu milletin başkan babası kim? Bu atamaları ben yapmayacağım da şam babası mı yapacak?

Bitmedi. Bütün devletlerle uluslararası anlaşmaları da ben yapacağım, büyük elçileri ben atayacağım. Dünyadaki itibarımız artık şu garibin emin ellerinde olacak. Sizin için gerekirse hemen ohal ilan edeceğim. Milli güvenlik politikalarını da ben belirleyeceğim.

Gördüğünüz gibi sevgili Penguenyalılar,

Şu fani kulunuz sizin geleceğiniz için her türlü yetkiyi üzerine alıyor. Bundan daha iyi demokrasi olur mu?

Görüyorum ki; ’peki biz ne yapacağız?’ diye gözümün içine bakıyorsunuz. Hemen söyleyeyim sevgili kardeşlerim. Size birkaç kolay görev düşüyor;

Bir; üç gün sonra sandığa gidip beni başkan baba, adaylarımı da vekil seçeceksiniz.

İki; hep beraber paytak paytak yürüyerek aynı menzile doğru yol alacaksınız. Aranıza nifak tohumu ekmeye çalışanları derhal bertaraf edeceksiniz.

Üç; bana ‘yok seni denetleyeceğiz, yok senden hesap soracağız’ falan gibi abuk sabuk sebeplerle gelmeyeceksiniz.

Vakit de daraldı ama unutmadan söyleyeyim; asla beni kandırmayacaksınız!… Biliyorsunuz bugüne kadar hep kandırıldım, artık başkan babanız olarak kandırılmak istemiyorum. Yoksa bedeli çok ağır oluyor ve bu bedeli hep siz ödüyorsunuz.

Hayrola, o tarafta ne oluyor? Neden hepiniz sırtınızı dönmeye başladınız? Nereye gidiyorsunuz sevgili kardeşlerim? Duruuuuun! O tarafta vesayetçiler vaaaaar! Siz de mi kandırıyorsunuz beni?

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
mobilsikisleri.com