TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ KIŞ ORGANİZASYONLARINDAN BİRTANESİ

09 Ocak 2017 Pazartesi, 11:42

Türkiye’nin en önemli kış organizasyonlarından bir tanesi olan 33. Geleneksel Sarayköy Deve Güreşleri geçtiğimiz
pazar günü yapıldı. Denizli’nin Sarayköy ilçesi Yıldıztepe Demirci Deresi mevkiinde gerçekleştirilen güreşlere yoğun ilgi gözlendi.

Sarayköy Arenası’ndaki 33’ncü Geleneksel Deve Güreşleri’ni yaklaşık 5 bin kişi izledi. Güreşlere Aydın, Manisa, Muğla, Denizli, İzmir, Afyonkarahiser ve Çanakkale’den 130 namlı deve katıldı. Geleneksel Sarayköy Deve güreşlerine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ve vatandaşlar katıldı.

Zaman zaman yapılan güreşlerde ilginç kareler ortaya çıktı.Sahibini sözünü dinlemeyen ve araçların üzerine çıkanlar bile oldu.Çevre illerden güreşi izlemeye gelen vatandaşlar hem eğlendiler hemde piknik yaparak güreşi meraklı gözlerle yoğun soğuya aldırmadan izlediler.

Denizli Büyükşehir Belediye başkanı Osman Zolan’ında katıldığı festivalde deve güreşlerinin Ege Bölgesi ve Sarayköy’de yaşamaya devam ettiğini, yaşanan zor günlerde birlik ve beraberlikle geleneklere sahip çıkılarak tek yumruk olunacağının söyledi.

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ise, düzenlenen festivalde sadece deve güreşi organizasyonu değil, aynı zamanda içinden geçilen zorlu süreçte birlik ve beraberlik içinde olacağız mesajı verdi.Başkan Özbaş, “Bu önemli bir organizasyon ve bu senede özellikle ücretsiz yaptık. Herkesin bu kültürü daha iyi yaşamasını ve seyretmesini istedik. Bu birlik ve beraberlikle hep birlikte daha güçlü daha çok yüksek ses verebilmek için ücretsiz yaptık. Buraya uzak yollardan gelen tüm misafirlerimize Sarayköy’lü hemşerilerimize ayaklarına sağlık yüreklerine sağlık diyorum. Güzel bir güreş ile kış turizmine önemli bir etkinlik olan deve güreşi ile şehrimizin ve bu Yörük kültürünün tanıtımını gelecek nesillere aktarımını sağlıyoruz ve inşallah başaracağız, ülkemiz güzel yarınlara ulaşacak diye umut ediyorum” dedi.

Deve Güreşinin Tamamını Aşağıdan İzleyebilirsiniz…

SARAYKÖY DEVE GÜREŞLERİ CANLI İZLE

Deda Haber paylaştı: 8 Ocak 2017 Pazar

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
mobilsikisleri.com