TÜTÜN SADECE SİGARADA KULLANILMAZ

24 Eylül 2016 Cumartesi, 17:33

Analiz’de tütün üretimi ve kullanımı masaya yatırıldı.

Analiz programında bu hafta Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı (TÜPKB) Şeyhmus Solgun ve Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla konuk oldu.

TÜPKB Genel Başkanı Şeyhmus Solgun Türkiye’de üretilen tütünün dünyaca ünlü olduğunu dile getirdi. Dünya üzerinde tütünün çok fazla kullanım alanı olduğunu belirten Şeyhmus, Türkiye’de üreticinin ezildiğini söyledi.  Birlik olarak üreticileri destekleyeceklerini dile getiren Solgun, çalışmalar için üreticilerden aidat almayacaklarının altını çizdi.

TÜTÜN DENİLİNCE AKILLARA SADECE SİGARA GELMESİ YANLIŞ

TÜPKB ikinci başkanı ve Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla makinalaşmaya rağmen son 15 yıl içinde tütün üretiminin yarıya düştüğünü söyledi.  Özelleştirmenin ve devlet desteğinin azalmasının üretimi düşürdüğünü söyleyen Hayla, tütün denilince akıllara sadece sigara gelmesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Tütünün tohumundan, yağına, kozmetiğinden kağıt üretimine kullanıldığını vurgulayan Hayla, akıllara sadece sigaranın gelmemesi açısından bilgilenmenin şart olduğunu söyledi.

TÜPKB Genel Başkanı Şeyhmuz Solgun tütün üreticilerinin bilinçlenmesi adına çalıştaylar düzenlediklerini ifade etti. Solgun önümüzdeki bahar döneminde bu çalıştayların birinin de Denizli’de düzenleneceğini belirtti.

Tütün üretiminin ve kullanımının konuşulduğu Ahmet Deda ile Analiz programının tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
mobilsikisleri.com