DOLAR 8,54810.92%
EURO 10,37231%
ALTIN 512,830,93
BITCOIN 3436670,50%
Denizli
22°

HAFİF YAĞMUR

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Bozkurt Güneş Enerji Santralleri

Bozkurt Güneş Enerji Santralleri

ABONE OL
06.04.2020 00:09
Bozkurt Güneş Enerji Santralleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlklerin Belediyesi olan Bozkurt, halkına hizmette öncü çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmalarla diğer belediyelere de örnek olan Bozkurt Belediyesi, kentini geliştirmek adına çalışmalarına hızla devam ediyor.

[dropcap]İ[/dropcap]nsanlarımızın boğazından geçen lokmaları büyüteceğiz diyerek yaptığı çalışmaları dergimize anlatan belediye Başkanı Birsen Çelik, “çalışmalarımızdaki amacımız Bozkurt’tu mutlu insanların yaşadığı bir kent yapmak”diyor. Bu noktada karşımıza Bozkurt’ta ilk kez bir belediyenin teşebbüsü kurularak devletle bağlantı anlaşması yapılan Güneş Enerji Santralleri çıkıyor.

Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak ve enerji ihtiyacında kendine yetebilir bir noktaya gelebilmesi için son yıllarda son derece önemlii bir noktaya gelen yenilenebilir enerji sistemlerinden olan güneş enerji santralleri, Bozkurt’a olduğu kadar Denizli ve Türkiye’ye de önemli katkılar sağlıyor.

Yaklaşık olarak 20bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan yaklaşık bir megawattlık Güneş Enerji Santrali’nin bütçesi de yaklaşık 4 milyon yüz altmış bin Türk Lira. Bu alanda bir belediye olarak ilki gerçekleştiren Belediye Başkanı Birsen Çelik, Güneş Enerji Santralini kurarken belediyeye de tek kuruş yük getirmediklerinin altını çiziyor. Başkan Çelik belediye olarak yaptıkları yatırımı şu şekilde anlatıyor:
Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik

“Yenilenebilir enerji alanında güneş enerji santralini yaklaşık iki sene önce Türkiye’de bağlantı anlaşması ile yapan ilk belediyeyiz. Şu anda bazı yerel yönetici arkadaşlarımız yaptığımız çalışmayı örnek alarak arkamızdan gelmekteler. Biz ise bunu iki sene önce gerçekleştirdik. 20bin metrekarelik bir alanda alanda yaklaşık 4milyon yüzaltmış bin liraya mal ederek Güneş Enerji Santralini hayata geçirdik. Bu büyük yatırımı da belediyemizin bütçesine hiç bir yük getirmeden sağladık. Belediyemizin kasasından tek bir kuruş harcamadan bir enerji santraline sahip olduk.

Bunun anlaşmasını da şu şekilde gerçekleştirdik. Ürettiğimiz elektriği devlete satıyoruz. Sattığımız elektriğin gelirinin bir kısmı ile yatırım maliyetlerini ödüyoruz. Kalan geliri ise belediyemizin öz kaynağına devrederek yeniden Bozkurtlu hemşerilermize hizmet üretmek için harcıyoruz. Yani kendimizi ve halkımızı zor duruma sokmadan Bozkurtluların bir Güneş enerji Santrali oldu. Bu çok sevindirici bir olay. Bu santralin borcu bittikten sonra gelirin tamamı Belediye’nin öz sermayesine aktarılacak. Bizden sonra gelecek belediye başkanı arkadaşlarımız bu paranın tamamını belediye bütçesinde kullanabilecek. Bu para da yaklaşık olarak 80- 90 bin lira arasında değişek. Bu rakam da bizim gibi küçük belediyeler için önemli bir rakam.”

Güneş Enerji Santrali Bozkurt’un önemli yatırımlarından sadece bir tanesi. Türkiye’de yenilenebilir enerji üretimi açısından diğer belediyelere örnek olacak bir proje. Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarının artması ve ülkemizin cari açığının bu yatırımlarla azalması dileklerimizle…

Bozkurt Güneş Enerji Santralleri

Bozkurt Güneş Enerji Santralleri

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye