DOLAR 8,4734-0.04%
EURO 10,2772-0.01%
ALTIN 508,090,00
BITCOIN 3409224,53%
Denizli
22°

HAFİF YAĞMUR

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Bozkurt’ta Katma Değerli Üretim Artacak

Bozkurt’ta Katma Değerli Üretim Artacak

ABONE OL
06.04.2020 00:09
Bozkurt’ta Katma Değerli Üretim Artacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bozkurt’ta ekonomi genelde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Sulu tarım yapılabilen mahalleleri ile birlikte tarımsal üretimdeki ürünlerden başlıcaları ise arpa, buğday tritikale, haşhaş ve anasondur. Meyve üreticiliğinde ise ceviz, ayva ve armut üretimi gerçekleşmektedir.

Tarımsal üretimin yanında hayvancılık bölge halkının temel faaliyetlerinden biridir. Öyleki Bozkurt’un nüfusu 13bin kişi iken, Bozkurt’ta yaşayan hayvan sayısının 25bin civarında olduğu söylenmektedir.

Hayvancılığın daha da gelişmesi ve Bozkurtluların gelirinin daha da artması için ise yeni bir proje yükselecek.

Hayvansal üretim gelirlerinin Bozkurt’a daha çok gelir getirmesi amacı ile Entegre Et ve Süt tesisi kurulacak.

Bozkurt Belediyesi adına projeyi oluşturan ve uygulama aşamasına getiren Başkan Birsen Çelik “halkımızın refah seviyesini arttırarak, Bozkurt’u mutlu insanların memleketi yapacağız” dedi.

Projenin detaylarını anlatan Başkan Çelik entegre et ve süt tesisi için Milli Emlak’tan yaklaşık 5yüzbin metre karelik bir alanın tahsisini aldıklarını dile getirerek bu bölgeye entegre et, süt tesisi ve organize hayvancılık bölgesi açmayı düşündüklerini dile getirdi. Bu projenin en büyük hayalleri arasında olduğunu vurgulayan Başkan Çelik, “ Bozkurt’ta yaşayan hayvan sayısı, insan sayısının neredeyse iki katı. İnsanlara yerleşim bölgesi gerekiyorsa demekki bu sayıya göre hayvanlara da yerleşim bölgesi gerekiyor. Bu bölge hem insanlarımızın rahat etmesi hem de hijyenleri açısından gerekli. Ayrıca bu bölgenin inşaası ile birikte katma değerli ürün üretimini de arttırabileceğiz. Mesela bölgede süt üreticisi sütünü 1lira 10kuruştan satabiliyor. Bunun yağına bakılıyor ve fiyat 90 kuruşa kadar düşebiliryor. Ben de istiyorum ki bu fiyatları yukarıya çekecek çözümler bulalım. Halkımızla birlikte boğazımıza girecek lokmayı büyütecek projeler gerçekleştirelim.

Bozkurtlu hemşerilerim sütünü, etini ucuza satmasın; ürününün katma değerini yükseltelim. Pazarlamasını halledelim ve kentimizin gelirini arttıralım. Belediye Başkanlığına gelirken en baştaki amacım Bozkurt’u mutlu insanların kenti yapmaktı. Bu proje ile de boğazımıza girecek lokma büyüyecek ve en baştaki hedefimize yani Bozkurt’u mutlu insanların memleketi yapma hedeflerimize bir adım daha yaklaşacağız” dedi.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye