DOLAR 8,2794-0.42%
EURO 10,00710.05%
ALTIN 483,031,14
BITCOIN 472122-1,21%
Denizli
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Denizli Kültür Envanteri Projesinde Sona Doğru

Denizli Kültür Envanteri Projesinde Sona Doğru

ABONE OL
02.06.2017 10:31
Denizli Kültür Envanteri Projesinde Sona Doğru
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Kültür Envanteri ProjesiDenizli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Denizli Kültür Envanteri Projesi tamamlanma aşamasına geldi.

3 aydan bu yana yürütülen ve kent turizmine büyük katkı sağlayacak olan projenin önümüzdeki günlerde tanıtımının yapılması planlanıyor. Projede Denizli’nin 19 ilçesinde yer alan bilinen değerlerin yanı sıra, bugüne kadar fark edilmemiş veya unutulmuş değerlere de ulaşıldı.

Denizli turizmine güç kazandırmayı hedefleyen Denizli Kültür Envanteri Projesi tüm çalışmaları tamamlama aşamasına geldi. Önümüzdeki günlerde tanıtımı yapılacak proje kapsamında Denizli’nin kültürel miraslarına hem basılı hem de sanal ortamda ulaşmak mümkün olacak.

İlçeler Karış Karış Dolaşıldı

Proje kapsamında enizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 kişilik özel bir saha ekibi oluşturulurken, Denizli’nin 19 ilçesinin tamamı karış karış dolaşıldı.

Bu süreçte çeşitli araştırma metotları kullanan ekip, kültürel miras özelliği gösteren çeşitli değerlerin bulunduğu yüzlerce mahalleye giderek tek tek fotoğraflama ve veri toplama çalışması gerçekleştirdi. Çalışma kapsamında onlarca kişiyle yüz yüze ve telefonla görüşülerek toplanan bilgiler de veri havuzuna aktarıldı. 2 aydan daha uzun bir süre boyunca devam eden bu çalışmanın sonucunda Denizli’nin 19 ilçesinde yer alan bilinen değerlerin yanı sıra, bugüne kadar fark edilmemiş veya unutulmuş değerlere de ulaşıldı.

Denizli Kültür Envanteri Dijital Ortama Aktarılıyor

Proje kapsamında saha çalışmaları devam ederken, bir yandan da ofis çalışmaları yürütüldü. Bu çerçevede, sahada elde edilen tüm veriler özenle incelenerek tasnif edildi. Daha sonra bu veriler uzman editörler tarafından ayrı ayrı metin haline dönüştürüldü. Öte yandan, çekimi yapılan fotoğraflar da yayına hazır hale getirildi. Süreç sonunda ise Türkiye’ye örnek olacak bir katalog ile İngilizce içeriğin de sunulduğu bir web sitesi oluşturuldu. Bu çalışmalar ile dijital ortama da aktarılmış olan Denizli Kültür Envanteri’nin katalogu ile web sitesi, önümüzdeki günlerde yapılacak tanıtımın ardından yayınlanacak.

“Denizli’nin bilinen ve bilinmeyenlerini bir araya getirdik”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan

Birçok açıdan Türkiye’ye örnek olan Denizli Kültür Envanteri Projesi’nin 3 ay gibi oldukça kısa bir süre içerisinde hayata geçirildiğini belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bu proje ile Denizli turizminin uzun yıllardan bu yana hissettiği önemli bir eksikliğin giderildiğini ifade etti. Hayli geniş kapsamlı bir proje olan Denizli Kültür Envanteri’nin aynı zamanda dinamik bir proje olduğunun altını çizen Başkan Zolan, şunları kaydetti:

“Proje ile farklı kültürel değerlerimizi tek bir havuzda topladık. Kentimizin 19 ilçesinin yüzlerce mahallesinde bilinen ve bilinmeyen ne varsa, hepsini bir araya getirdik.

Projemizin ilk sürümünü yayınladıktan sonra  geliştirmeye devam edeceğiz. Hazırladığımız katalog ve web sitesi ile de Denizlimizin tüm kültürel değerlerine zahmetsizce ulaşmak mümkün olacak. Kentimize ve turizm sektörüne hayırlı ve uğurlu olsun.”

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.