DOLAR 8,2795-0.45%
EURO 10,00390.03%
ALTIN 482,661,06
BITCOIN 460096-3,34%
Denizli
26°

AÇIK

04:08

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Çamelili Kadın Çiftçiler Eğitim Alıyor

Çamelili Kadın Çiftçiler Eğitim Alıyor

ABONE OL
30.01.2018 07:47
Çamelili Kadın Çiftçiler Eğitim Alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çameli’de Kadın Çiftçiler Bitki Yetiştiriciliği, üretimi, toprak hazırlanması, satışa hazır hale getirilmesi, pazarlama yöntemleri, bitkilerin kurutulması ve işlenmesi konusunda Gençlik projeleri destek programı kapsamında hazırlanan tıbbi aromatik bitkiler üretim ve hasat eğitimi veriliyor.

Çameli Belediyesi Konferans Salonunda Eğitime Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer, Çameli Tarım İlçe Müdürü Durmuş İvgin, Çameli Bayan Çiftçiler katıldı.

Pamukkale Üniversitesi Tavas Meslek Yüksekokulundan Öğretim Görevlisi Eğitimi veren Ziraat Mühendisi Levent Kırca;” Bu Eğitimler ile birlikte tıbbi ve aromatik bitkiler alanında mevcut durum analiz edilerek yol haritası belirlenmiş, tarladan rafa ve tüketime kadar olan süreçlerde risk analizlerinin yapılması ve bu sektörde ürün çeşitliliğinin oluşturulabilmesi için tespit edilen tür ve çeşitler üzerinden sektöre hizmet edecek ürün raporlarının hazırlanması gerekliliği ortaya konulmuştur.”dedi.

Önem Arz Ediyor

Başkan Arslan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Çameli Üreten Kadınlar Derneği ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Projeleri Destekleme Programı Kapsamında “Projenin amacı; kırsal toplulukların kapasitelerinin geliştirilmesiyle, kırsal alanların sosyal, ekonomik ve çevresel olarak iyileştirilmesine destek olmak; yerelde henüz kullanılmayan yerel kaynak ve potansiyelden yararlanılarak yeni gelir kaynakları yaratmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek; kırsalda yaşayanların yerel kalkınma süreçlerine gerçek anlamda katılmalarını desteklemek ve kırsal toplulukların daha büyük topluluklarla entegrasyonunu kolaylaştırmaktır. Kadın grupların varlığı, genç nüfusun ve genç girişimcilerin varlığı önem arz etmektedir.”dedi.

Kırca, Bu amaçla, kursiyerler gen kaynaklarının korunması ve bunların tarla bitkileri olarak kültüre alınması öğretilecektir. Diğer yandan, ilaç endüstrisi için bu bitkilerin özelliklerinin ve etkili maddelerinin belirlenmesi; bu bitkilere tedavi gücünü veren etkili maddelerin artırma çalışmalarının yapılması da amaçlanmaktadır. Ayrıca kursiyerler, bulundukları bölgelerde arazi uygulamaları yaparak edindikleri teorik bilgilerini kullanma fırsatı bulacaklar Bitkileri, morfolojik özelliklerine göre tanıyan ve özelliklerini belirleyen öğrenciler onları doğadan toplamayı ve uygun şartlarda saklanabilir hale getirmeyi de öğreneceklerdir.”dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.