DOLAR 8,75400.21%
EURO 10,3906-0.29%
ALTIN 495,59-0,30
BITCOIN 312656-5,39%
Denizli
25°

PARÇALI BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
ÇED Toplantısı PAÜ’de Gerçekleşti

ÇED Toplantısı PAÜ’de Gerçekleşti

ABONE OL
01.12.2017 15:27
ÇED Toplantısı PAÜ’de Gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pamukkale Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, DOÇEV ve Çevre Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilciliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Uygulamaları Konferansı PAÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Konferansın açılışına; Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Tülek, Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Ağdağ, Çevre Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilcisi Çevre Yüksek Mühendisi Tevfik Basmacı, DOÇEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercüment Erdem, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

”Sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor”

Açılışta konuşma yapan PAÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Ağdağ, faydalı bir toplantı olması temennisi ile başladığı konuşmasında sadece çevre mühendisleri için değil birçok mühendislik alanında bir proje hazırlanırken ÇED’in üzerinde durması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Ağdağ, yapılacak bir projenin çevresel etki değerlendirmelerinin, halka etkiler konusunda, sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düştüğünü hatırlattı.

”Çevre Mühendisliği gözde mühendislik”

Açılışta konuşma yapan Çevre Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilcisi Çevre Yüksek Mühendisi Tevfik Basmacı, çevre mühendisliğinin özellikle son yıllarda gözde mühendislik dallarından biri olduğunu hatırlatırken, bir tesis kurulacağı zaman ÇED raporlarına göre işletmede düzenlemelere gidildiğine değindi. Basmacı, ÇED ve Stratejik Etki Değerlendirme (SED)’in genç mühendisler tarafından iyi anlaşılması konusunda bu etkinliği düzenleyen çevre mühendisliği bölümüne teşekkürlerini sundu.

”ÇED ve SED doğru anlaşılmalı”

Açılışta konuşma yapan DOÇEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercüment Erdem, ÇED ve SED’in doğru anlaşılması konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı PAÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’ne teşekkür ederken, kıt kaynaklar ve sonsuz ihtiyaçların olduğu dünyada çevrenin korunmasının önemine dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının ardından PAÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Yağmur Meltem Aydın, Çevresel ve Stratejik Etki Değerlendirme konularında genel bilgiler aktararak ÇED Yönetmeliği ve süreçleri konusunda bilgiler verdi.

ÇED Uygulamaları ve Sivil Toplum Kuruluşları konusunda sunum yapan DOÇEV Vakfı Müdürü Bahtiyar Aksoy, geçmişte haber olarak kamuoyunda yer bulan ÇED ile ilgili haberlerden örnekleri katılımcılarla paylaşırken, mevzuatın doğru uygulanması durumunda ÇED’in yatırımlara bir engel olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Sivil Toplum Kuruluşları olarak amaçlarının ÇED sürecinde aktif yer almak olduğuna değinen Aksoy, Pamukkale Üniversitesi Çevre Mühendisliği ile ortak yürüttükleri bir ÇED projesini ve yaptıkları çalışmaları izleyenlerle paylaştı.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye