DOLAR 8,42600.92%
EURO 10,00220.76%
ALTIN 490,110,71
BITCOIN 323369-2,54%
Denizli
38°

AÇIK

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Demircilikte teknolojiye direniyorlar

Demircilikte teknolojiye direniyorlar

Baba ve oğlu Denizli Kaleiçinde demircilik yaparak kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ile teknolojiye direniyorlar.

ABONE OL
16.04.2020 13:52
Demircilikte teknolojiye direniyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzyılların mesleği olan demircilik teknolojiik üretimlerin gelişmesi ile varlık mücadelesi veriyor. Meslekte artık çırak yetişmediği için dükkanların yavaş yavaş kapandığı Kaleiçi Çarşısı Demirciler Caddesi’nde zanaatın sürdürücüleri olan baba oğul ise Demiri ateşle buluşturmaya devam ediyor.

45 yıllık demirci

45 yıldır demircilik yapan Musa Özeşemen oğlunu yanına çırak alarak zanaatini devam ettirmiş. Oğlunun isteği üzerine lise eğitiminin ardından mesleği öğrenmeye başlaması, mesleğin sürmesine vesile olmuş. Oğul Erkan Özeşmen de yaklaşık 10 yıldır mesleği ifa ederek artık bir usta konumunda ve mesleğin son temsilcilerinden.

“Ocağımızı yakıyoruz, başlıyoruz dövmeye”

Gün içinde ateş başında demir döven Özeşmenler bir günlük rutinlerini şu şekilde açıklıyor:“Sabah ilk başta geldiğimizde ocağımızı yakıyoruz. Ondan sonra ne iş yapılacaksa orak, tahra, bıçak ve kazma onların malzemelerini hazırlıyoruz. Ondan sonra ocakta başlıyoruz dövmeye, dövdükten sonra temizleme, taşlama ve sulama işlemi başlıyor. Böylelikle işlerimiz öğleye kadar devam ediyor.”

Orak nasıl yapılıyor?

Bağ ve bahçe işlerinde kullanılan araçları yapan Özeşmen, sıfırdan ürünleri nasıl yaptığını da anlattı. Ham çeliğin ellerine geldiğini belirten Özeşmen, “biz onu ebatlara bölüyor ve ayırıyoruz. Ondan sonra orağın sap ve el kısmını ayarlıyoruz, dövme işlemimiz başlıyor şeklini veriyoruz. Şeklini vermenin ardından taşlama işlemini yapıyoruz. Ağzını keskin bir şekilde getirdiğimizde sulama işlemini bitirdikten sonra ağzını tekrardan parlatıyoruz. Orak artık kullanıma hazır ve istediğiniz her yerde bahçede, dalda, otta istediğiniz yerde kullanılabilir. Yaklaşık olarak bir orak 2 saatimizi alıyor. Yaklaşık 10 yıldır yapıyorum ben ve babadan devir aldım. 6 yıldır demircilik yapıyorum öğrenmek biraz zor tabi” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye