DOLAR 8,4199-0.43%
EURO 10,0028-0.71%
ALTIN 493,27-0,77
BITCOIN 329427-2,47%
Denizli
36°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Denizli Barosu’ndan infaz indirim hakkında çağrı

Denizli Barosu’ndan infaz indirim hakkında çağrı

ABONE OL
29.03.2020 17:19
Denizli Barosu’ndan infaz indirim hakkında çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Barosu tüm Türkiye’nin konuştuğu infaz yasasıyla ilgili yapılacak olan değişikliklerde çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı suçlarının kapsam dışı bırakılmasını istedi.Geçtiğimiz günlerde iktidar tarafından muhalefet ile paylaşılan infaz yasası bir çok tartışmaya da kapı araladı. Yapılacak olan değişikliklere göre terör suçları ve tasarlayarak kasten öldürme suçlarının kapsamdışı bırakılması ancak çocuk istismarı ve çocuğa şiddet suçlarının kapsamdışı bırakılmaması muhalefet tarafından çokça tartışıldı.Kadın örgütleri, siyasi partiler ve bir çok sivil toplum kuruluşunun yanısıra meslek örgütlerinin de açıklamalar yayınladığı konuda son olarak Barolar toplu açıklama yayınladı. Denizli Barosu’nun da imzacısı olduğu açıklamada “Çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı suçları infaz indirimi kapsamına alınmamalıdır” ifadesi vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Yıllardır çocuk hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için mücadele veren Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak, birkaç gündür infaz yasası üzerinde değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmaları bu yönden endişe ile izliyoruz.

Çocuğun cinsel istismarı suçları ile üstsoya, altsoya, eşe, kardeşe, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarının faillerinin cezalarının hapishanedeki infaz sürelerini azaltacak bir değişiklik düşünülüyorsa, bunu doğru bulmuyoruz.

Böyle bir değişikliğin toplumun her kesimden büyük tepki alacağını biliyoruz. Konu çocuklar ve şiddet mağduru kadınlarla doğrudan ilgili olduğu için tüm milletvekilleri ile siyasi partilere geç olmadan hatırlatma gereğini duyuyoruz. Bu suçlardan verilen mahkûmiyet kararlarında yıllar içinde gözle görülür bir artış var iken, infaz indiriminin kapsamına alınmaları cezaların caydırıcılığına zarar verecektir.

Ülkemiz virüs salgını ile topyekûn mücadele halindeyken bu şekilde bir değişikliği tartışmanın dahi toplumu böleceğini düşünüyoruz. Buna neden olacak girişimlerden özenle kaçınılması gerektiğinin bilinmesini istiyoruz.

Böyle bir düzenlemenin tüm mağdurlar açısından telafisi imkânsız bir haksızlık anlamına geleceğini, onların hukuki güvenliğine ve hukuka olan inançlarına ağır şekilde zarar vereceğini hatırlatıyoruz.

Biz çocuk ve kadın hakları savunucuları olarak çocuğa ve kadına yönelik şiddet uygulayanların, çocukları ve kadınları cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz. Toplumun çok geniş kesimlerinin de bunu istemediğini biliyoruz”En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye