DOLAR 8,32520.53%
EURO 10,10190.11%
ALTIN 489,740,14
BITCOIN 4732552,96%
Denizli
22°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Merkezefendili Öğrencilerin İlk Dersi Laodikya’da

Merkezefendili Öğrencilerin İlk Dersi Laodikya’da

ABONE OL
10.09.2018 18:36
Merkezefendili Öğrencilerin İlk Dersi Laodikya’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkezefendi Belediyesi, ilçedeki 10. Sınıfları 7 bin 500 yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip, Laodikya Antik Kenti’ne götürüyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “Merkezefendimizdeki 10. Sınıf öğrencilerini ‘İlk Ders Laodikya’da projemiz çerçevesinde, bir kısmının ilçemiz sınırlarında bulunduğu Laodikya Antik Kenti’ni gezdiriyoruz. Burada hem arkeoloji çalışmalarını hem de tarihi, yerinde öğreniyorlar” dedi.

Merkezefendi Belediyesi, eğitime verdiği desteklere bir yenisini daha ekledi. Bu çerçevede lise öğrencilerine yönelik, 7 bin 500 yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip olan Laodikya Antik Kenti gezisi düzenleniyor. Merkezefendi ilçesindeki 10. Sınıf öğrencileri M.Ö. 3. yy.’ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulduğu bilinen Laodikya Antik Kenti’ni geziyor. Önemli arkeolojik kalıntılara sahip olan Laodikya, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek tarafından öğrencilere anlatılıyor. Proje sonunda 4 bin öğrenci, Laodikya’yı gezecek, arkeolojik kazılar hakkında da bilgi edinmiş olacak.

Laodikya Medeniyeti Anlatılıyor

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, öğrencilerle birlikte Laodikya Antik Kenti gezisine katıldı. İlk ders Laodikya’da projesi ile ilgili bilgi veren Başkan Subaşıoğlu, “Bir medeniyet merkezi olan Laodikya Antik Kenti kazılarıyla ilgili geçtiğimiz dönemde Denizli Valiliğimiz, Merkezefendi Belediyesi ve Laodikya Kazı Başkanlığı ile üçlü bir protokol imzaladık. Buradaki stadyum caddesi ortaya çıkarılıyor. Projemiz devam ediyor. Ama tabi bu işin kazı tarafı arkeoloji tarafı… Bir de işin kültür tarafı var. Merkezefendi Belediyesi olarak ‘İlk ders Laodikya’ da’ diyerek yeni bir proje başlattık. İlçemiz sınırları içerisinde 10.sınıfta okumakta olan yaklaşık 4 bin öğrencimizi Laodikya ’ya getirerek kazı başkanlığımızın başında bulunan Prof. Dr. Celal Şimşek’in anlatımıyla Merkezefendili çocuklarımıza buradaki medeniyeti aktarıyoruz. Arkeoloji dersini, tarih dersini Laodikya’ da, bizzat işin içerisinde anlatıyoruz. Bu tip projeler daha çok Avrupa’da yapılıyor. Ama Türkiye’nin kültürel mirasını bizzat yerinde görmesi anlamında, bu kültürel mirası gelecek nesillere taşıması anlamında böyle projelere ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede de Merkezefendi Belediyesi olarak projemiz kapsamında burada 10.sınıf öğrencilerimizle startını veriyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.