DOLAR 8,56020.06%
EURO 10,11470.02%
ALTIN 494,22-0,01
BITCOIN 314570-4,60%
Denizli
31°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
PAÜ’de Koronavirüs tedavisinde İmmun Plazma Tedavisi başarı ile uygulanıyor
  • Deda Haber
  • Denizli
  • PAÜ’de Koronavirüs tedavisinde İmmun Plazma Tedavisi başarı ile uygulanıyor

PAÜ’de Koronavirüs tedavisinde İmmun Plazma Tedavisi başarı ile uygulanıyor

Pamukkale Üniveristesi Hastanelerinde İmmun plazma tedavisi gerçekleştiriln hastalar iyileşmeye ve taburcu edilmeye devam ediyor.

ABONE OL
27.04.2020 11:45
PAÜ’de Koronavirüs tedavisinde İmmun Plazma Tedavisi başarı ile uygulanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Koronavirüs hastaları immun plazma tedavi yöntemi ile sağlıklarına kavuşuyor. Paü Hastanesi Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Göksel Altınışık Ergur yapılan plazma tedavileri hakkında açıklamalarda bulundu. Pamukkale Üniversitesi Hastanemizde de uygulanmaya başlanan İmmun Plazma tedavisi bilinmesi gerekenleri açıkladı.

Ergur, ‘Yaygın olarak COVID-19 adıyla bilinen bir virüs hastalığı, yaklaşık 1,5 aydır dünyayı etkisi altına aldı. Bizler de bütün illerde olduğu gibi bu süreçte yoğun bir mücadele içindeyiz. İlk kez karşılaşılan bir virüs ve onun yaptığı yeni bir hastalık olduğu için hakkında çok az bilgimiz vardı, halen de sınırlı bilgi ile bu savaşı sürdürüyoruz. En mutlu olduğumuz kısmı, birçok hastamızda iyileşme ve ardından taburculuk anlarını yaşamamız. İlk basamak tedaviyi verdiğimiz hastalarımızda yüz güldürücü sonuçlar alabiliyoruz. Yetmediği zaman, sonraki basamaklardaki ilaçlara belli sırada ve hastanın genel durumu, bulguları, laboratuvar testleri ile hekimin karar vermesi söz konusudur. Her ne kadar kesin etkili bir ilaç bulunamamış olsa da bu salgın sırasında çeşitli ülkelerde kullanılan ve etkili olabileceği düşünülen ilaçların birçoğu ülkemizde de erişilebilir durumdadır.’dedi.

İMMUN PLAZA TEDAVİSİNİN İÇERİĞİNİ ANLATTI

İmmun Plazma tedavisi hakkında sıkça sortular aldıklarını ifade eden Öüğretim Üyesi Antınışık Ergur, ‘Daha önce hastalığı geçirmiş ve kanında virüse karşı savunmayı sağlayacak nitelikte antikor adı verilen maddeleri oluşmuş kişilerden elde edilen plazmalar, hastalıkla mücadelesi süren, durumu ağırlaşma eğilimi gösteren hastalarımıza uygulanmaya başlandı. Bu konuda T.C. Sağlık Bakanlığı bir rehber yayınladı ve plazma bağışını düzenleme, elde edilen plazmaların talep eden sağlık kuruluşlarına ulaştırılması işlevini Kızılay kurumuna verdi. Öte yandan plazma elde etme sertifikası olan kan merkezleri de yine Kızılay’a kayıt yaptırarak kendi kurumlarındaki hastalar için plazma bağışı kabul edebilmesine olanak tanıdı.’ ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye