DOLAR 8,72650.03%
EURO 10,4009-0.05%
ALTIN 500,400,68
BITCOIN 331533-0,86%
Denizli
24°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Çevre Sorunlarına, Uğur Okulları Dur Diyecek

Çevre Sorunlarına, Uğur Okulları Dur Diyecek

ABONE OL
21.03.2020 16:39
Çevre Sorunlarına, Uğur Okulları Dur Diyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre sorunlarının yoğun olarak gündeme gelmesiyle çevre eğitiminin önemi her geçen gün daha da arttırdığına dikkat çeken Denizli Uğur Okulları, Eko-Okullar programı kapsamında çevreci okul olma yolunda, ilerliyor.

EKO-OKUL NEDİR?

Eko-Okullar programı, okullarda çevre bilinci , çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Eko-okullar programındaki en önemli ve bütünleştirici etken ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerini geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlar.

Eko-Okullar programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalar ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğinide taşır. Yeşil Bayrak ise Uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir.

Eco-Tim Kurdular

Denizli Uğur Okullarıda Eko-Okullar programı kapsamında koordinatör öğretmen ve ortaokul öğrencilerinden oluşan “Eco-Tim” kurarak işe başladı. Koordinatör öğretmenin hazırlamış olduğu sunumda biyolojik çeşitliliğe değinildi. Buradaki amaç biyolojik çeşitliliğin ne olduğu konusunda öğrencileri bilinçlendirerek farkındalıklarının artmasını sağlamak. Öncelikle okullarının çevresinde incelemede bulunan Uğurlu öğrenciler ekolojik dengenin önemini kavrayarak, dikkat edilmediğinde çevreye nasıl zarar verebileceklerinin farkına vardılar.

Aynı zamanda Uğur’lu “Eco-Tim” öğrencileri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ziyarette bulunarak çevreyi nasıl korumları gerektiğini ve çevremize karşı nasıl duyarlı olmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi oldular.

Atıkların ne kadar sürede doğada yok olduğunu, bu yüzden doğaya karşı daha bilinçli olmamız gerektiğini söyleyen “Eco-Tim” öğrencileri projelerine hız verdi.

Büyük bir heyecanla çalışan “Eco-Tim” öğrencileri böyle Uluslararası bir projede yer aldıkları için çok mutlu olduklarını dile getirdi.

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye