DOLAR 8,5492-0.18%
EURO 10,0853-0.11%
ALTIN 495,29-0,39
BITCOIN 2843442,86%
Denizli
30°

AÇIK

03:55

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
DESİAD, ekonomi için uyardı:”Acil ihtiyaçlar karşılanmalı”
  • Deda Haber
  • Ekonomi
  • DESİAD, ekonomi için uyardı:”Acil ihtiyaçlar karşılanmalı”

DESİAD, ekonomi için uyardı:”Acil ihtiyaçlar karşılanmalı”

ABONE OL
29.03.2020 14:19
DESİAD, ekonomi için uyardı:”Acil ihtiyaçlar karşılanmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Okan Konyalıoğlu koronavirüsle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Konyalıoğlu açıklamasında koronavirüsün vurduğu ekonomiye dikkat çekti.

Okan Konyalıoğlu açıklamsında “Dünya genelinde hayatı durdurma noktasına gelen ve ülkemizde de artan bir ivmeyle yayılmaya başlayan koronavirüs salgını (kovid-19) maalesef önümüzdeki günlerde de etkisini gösterecektir. Bu virüsün yayılmasının önlenmesi sadece bilim insanlarının, hükümetlerin değil bireysel olarak herkesin, hepimizin sorumluluğundadır.

Salgın, halk sağlığı açısından yarattığı sorunların yanı sıra, iki yıldır ekonomide yaşanan daralmadan dolayı zaten zorlanan firma ve bireylerin odak noktalarını da değiştirmiştir. Düne kadar 2020 yılsonu bütçesi, hedefleri tartışılırken, dünya genelinde tüketimin azalmasından dolayı sipariş iptalleri başlamış, üretilmiş mamuller bile sevk edilemez duruma gelmiştir. Ne kadar süreceği tam olarak öngörülemeyen bu süreçte firmalar stok maliyeti, nakit akışı, ödemeler gibi birçok konuda hangi aksiyonu alacağı konusunda karasız kalmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Konyalıoğlu “Ülkemizde çoğunlukla aile işletmesi modelinde KOBİ düzeyinde şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler, sermaye yapıları yeterli seviyede olmadığından faaliyetlerini banka kredileri, vadeli alım/satımlar ile sürdürmektedirler. Finans sektöründe özellikle kamu bankaları tarafından destek paketleri açıklanmış ve bazı özel bankalar da benzer adımlar atmıştır. Önemli olan bu destek paketlerinin prosedüre takılmadan bir an önce devreye alınmasıdır.

Salgın ile birlikte şu an ülkemizi tehdit eden sıkıntılardan biri işsizliktir. Daha şimdiden perakende ve turizm sektörü faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Bu sektörler yoğun işgücü ile çalıştıklarından ne yazık ki birçok kişi bir anda işsiz kaldı ve bu şartlarda iş bulmaları da pek mümkün gözükmüyor. Bu nedenle; firmalar için verilen desteklere ilave olarak bireylere yönelik tedbirler de alınmalı, bu insanların hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan su, elektrik, doğalgaz gibi zaruri giderlerinde devlet tarafından kolaylık sağlanmalıdır” diyerek açıklamasına şu ifadeler ile devam etti;

“Sosyal izolasyonu ve VUCA’yı (volatility-değişken, uncertainty-belirsizlik, complexity-karmaşıklık ve ambiguity-muğlaklık) hayatımızın merkezine taşıyan bu tehdidin yansımaları sadece kısa vadede kalmayacak, orta ve uzun vadede iş ve özel hayatımızı, alışveriş alışkanlıklarımızı, seyahatlerimizi, tatillerimizi, üretim model ve süreçlerimizi, toplantılarımızı, eğitim dünyasını ve daha birçok şeyi de yıkarak değiştirecektir.

Ülke olarak hep birlikte mücadele edeceğimiz bu süreci başarı ile atlatacağımıza, yaşadıklarımızın direncimizi ve dönüşüm becerimizi artıracağına inanıyoruz. Bu süreçte canla başla ve büyük bir özveri ile görevinin başında olan sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz.”En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye