DOLAR 8,2722-0.01%
EURO 10,08040.28%
ALTIN 488,22-0,04
BITCOIN 460896-4,67%
Denizli
25°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Bakıp da Görmediğimiz ‘BADEM’

Bakıp da Görmediğimiz ‘BADEM’

ABONE OL
05.04.2020 19:44
Bakıp da Görmediğimiz ‘BADEM’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde dikkatimi çekip, kafamı karıştıran, neden sorusunu kendi, kendime sorduğum, konuyu inceleyelim.

Zannederim hatırlatınca bölgemizde yaşayan birçok dostumuz da ‘hakikaten bende bakıp ta görmeyenlerdenim’ diye kendine hayıflanacaktır düşüncesindeyim.

Tarımda bazı, ata sözü gibi kabul görmüş sözler vardır.  ‘Hiç bilmiyorsan, herkes ne yapıyorsa onu yap’ gibi.  Başka bir söz de, ‘Üreteceğin ürünü seçer iken, arazinin çevresindeki doğa örtüsüne bak.’

İşte ben de kendime, badem üretimi ile ilgili sorular sorduğumda; ‘Çevrene bak’ cevabı aklıma geldi.

Hakikaten arazilerimizin çevresine, hendeğine, kandağına baktığımızda, acı yada tatlı ürün veren badem ağacına rastlarız. Bazı yıllar ürün olur bazı yıllar soğuktan veya hastalıktan dolayı hiç ürün olmaz.

Biz çoğu zaman o ağaçları ya başka bir meyveye aşılar veya kalınlaştığında odun olarak kullanmak için kökünden keseriz.

Ama o yaşamaktan vazgeçmez, tekrar kökten sürgün verip, bize ben bu bölgenin ürünüyüm mesajı vermeye çalışır. Tabi ki anlayabilen mesajı alır.

Ya da mazeret üretmeyi seven millet olduğumuzdan, cevabımız hazırdır; ‘bu bölgede bademi soğuk vuruyor, 3- 5 senede bir olur, o da karın doyurmaz.’

Son yıllarda basından veya halk arasında konuşulanlarda duyuyorum, biz ülke olarak, kendi tüketeceğimiz ceviz ve bademin yarıdan fazlasını dış ülkelerden ithal ediyormuşuz.

Peki o ülkelerde soğuk olmuyor mu? Oluyor ise bunu nasıl yetiştiriyorlar?

Ben araştırdığımda şu cevabı aldım. ‘Bu bademin, geç açanı var, çok erken açanı var. Adamlar yerine göre ağaç geliştirmişler’ cevabı aldım.

Bu türlerin hızla ülkemizde de, yetiştirilmeye başlandığını gördüm, öğrendim. Son yıllarda, ciddi miktarda üretim yapanları ve üretim yapmak için fide dikenleri, duymaya başladık.

Ama hala ülkemizin ihtiyacını karşılayacak oranda üretim yapamıyormuşuz. Bu ağacın en çok ürün kaybı ilkbahar soğuklarının verdiği zarardan oluştuğunu biliyoruz.

Tarımda gelişme sağlamış ülkelerde meyveciliğin yapıldığı bölgelerde, buz fabrikalarının kurulup, ilk baharda üretilen buz kalıplarının; çiçek açan ağaçların diplerine gömdüklerini öğrendim.

Evet doğa ile mücadele zordur. Ama zoru başaran da tarımdan parayı kazanır. Bazılarınızdan ‘ceviz değil de neden badem?’ seslerini duyar gibiyim.

Yaşadığımız çevreye baktığımda, ceviz su olan, derelerde veya taban suyu olan yerlerde var. Ama badem taban yerde olduğu gibi, dağlık taşlık her yerde var.

Mazeret yerine, bir şeyler üretenlere selam olsun.

TARIMSAL DESTEKLERİN DOĞRU YERLERE VERİLMESİ

Bir Köy Bakkalının Hikayesi

TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK OLMAZLARI YAPMAK (2)

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.