DOLAR 8,23870.04%
EURO 10,03250.01%
ALTIN 487,160,51
BITCOIN 4815050,21%
Denizli
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
BAKIP GÖRDÜĞÜMÜZ AMA YETERLİ ÜRETİM YAPAMADIĞIMIZ, “CEVİZ”

BAKIP GÖRDÜĞÜMÜZ AMA YETERLİ ÜRETİM YAPAMADIĞIMIZ, “CEVİZ”

ABONE OL
05.04.2020 19:44
BAKIP GÖRDÜĞÜMÜZ AMA YETERLİ ÜRETİM YAPAMADIĞIMIZ, “CEVİZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen hafta ki yazımızda badem üretiminden baya etkileyici bahsettik herhalde ki yeni girişimci ceviz yetiştirmeye başlayan veya başlamak üzere olan dostlarımız, yazımıza yaptıkları yorumlarda ceviz ile ilgili yazı yazmamızı istediklerini dile getirdiler.

Evet benim yazılarımı takip eden okuyucularım iyi bilirler ki ben hep üretimden yana olmuş; üretimi teşvik eden yazılar kaleme almışımdır.

Vatana en büyük hizmet üretmektir inancındayım. Ve ısrarla üzerinde durmaya devam edeceğim.

Bu ülke tüketerek değil üreterek refah seviyesi yükselecektir.

Gelelim Ceviz yetiştiriciliği konusuna:

Son 10- 20 yıllardır Tarım bakanlığımız ülkemiz tüketimine yeterli olmayan bir çok ürünü destekleme kapsamına alıp, bu ürünlerin yeterli olmasına çalışmıştır. Bunların en başta gelenlerinden biri olan ceviz yetiştiriciliği yıllardır destek kapsamındadır.

Ona rağmen ceviz tüketim açığını kapatamadık. Demek ki tüketimimiz artmakta. Bunun sebeplerinden biri, zannederim tatlılarda ceviz kullanmamız. Birde bakanlığımızın destekleri doğru yerlere vermeyişi diyebiliriz.

Gerçi son yıllarda takipte titizlik gösterildiği dikkatlerden kaçmıyor. Malum ilk yıllarda herkes ceviz ağırlıklı desteklemeli kapama bahçeler oluşturdu. Dağ başlarına bile ceviz ekildi, dikildi. Ceviz dikimi yapan kişilere destekleri ödendi.

Ne oldu bu fideler? Su istedi, gübre istedi verilmedi. Yeterli kültürel bakım yapılmadı. Kurudu yada verimsiz halde bekledi. Gelir olmayınca da kötü örnekler oluşturdu.

Şimdi bu tür yerler araştırılıp destek ödemesi yapılmıyor. Ödeme yapılsa bile, bakımını yapmayan çiftçilerden destek parası geriye yönelik tahsil ediliyor.

Doğrusu da bu olmalı üretim yapan hakkını almalı. Suistimal eden de cezasını görmeli. Ziraat odası başkanlığı dönemimde Çal Kaymakamlığı, Çal Belediyesi ve Çal Ziraat odası olarak Ceviz yetiştiriciliği hakkında bir toplantı yaptık.

Tabi ki bu konuda yetiştiricilik yapan veya yapabilecek olan çiftçilerimizi toplantıya davet ettik. Bunların başında gelen adını duyup da, birebir tanışmadığım Dr. Sadık Yiğit idi.

Ceviz yetiştiriciliği ve tarım hakkında o kadar ilginç fikirleri ve uygulamaları vardı ki; inanın kendisini ilgi ve hayranlıkla dinledim. Hemencecik, Kaymakam Bey’in yanına götürdüm. Kaymakam ile tanıştırmam esnasında  duyduklarımı hala çoğu yerde anlatırım. Ben kendisini Kaymakam Bey’e Doktor diye tanıtır iken sözü kendisi “Kaymakam Bey, ben Mahmut Gazi Köyünde doğdum. Çiftçi ailenin çocuğu olduğum için çiftçilik yaptım. Okudum bir ara doktorluk yaptım. Hala çiftçilik yapıyorum. Bana çiftçi diyebilirsiniz” demesi ilgimi çekmişti.

“Bu ceviz yetiştiriciliğini kapama bahçe olarak ilk yapanlardanım ama yanlışlarla başladım. Ovada 400 rakımda boş durmasın diyerek ceviz dikimi yaptım. Zorluklar içinde mücadele ettim. Şu anda 800- 900 rakım olan köyümde arazilere dikimler yapıyorum. Çok güzel sonuçlar alıyorum” deyip bu rakımlarda ve Çal ilçe topraklarında sulanabilen yerlerde, çok karlı yatırım olduğunu esas dikkat edilmesi gereken en önemli işin çeşit seçimi olduğunu anlattı.

Hatta Çal bölgesinde bulunan yerli ve yabani çeşitlerin birlikte geç kalmadan aşılatılmasını önerdi. Anlaştık. Bahara yapacaktık. Benim dönemim yetmedi. Aklıma geldiğinde içim cızlar.

Kısacası dostlar üretmeliyiz. Hele hele cevizi zaten üretmeliyiz; Çünkü çok tüketim yapıyoruz ve sağlık yönünden de daha çok tüketmeliyiz. Ceviz yetişecek topraklarımız var iken dışarıdan ithal edip şaşkın olmayalım.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.