DOLAR 8,6464-0.08%
EURO 10,3244-0.13%
ALTIN 495,720,21
BITCOIN 2909003,60%
Denizli
31°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Denizli’de Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu

Denizli’de Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu

ABONE OL
09.04.2020 21:02
Denizli’de Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından ilimizde tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı.

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Denizli’dede kültür varlığı tarihi eser kaçakçılığı ve tarihi eser görünümlü sahte eserleri gerçek esermiş gibi satışa sunarak alıcı şahıslar vasıtasıyla dolandırıcılık da yaparak kaçakçılık suçunu işlemek isteyen şüpheli şahıs ve organizasyonların tespit edilmesine yönelik operasyon yapıldı.

Kadın Çantasına Gizlediler

Alınan istihbari bilgiler doğrultusunda Denizli’ye yasadışı yollarla satışa sunulmak üzere getirilen tarihi eserlerin tespit edilmesi, şüpheli şahısların yakalanması amacıyla görevli ekiplerce çalışmalara başlanıldı. Yürütülen çalışmalarda başka bir ilden farklı yöntemlerle gizleyerek getirilmek istenen tarihi eserlerin tespiti ve tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen şahısların yakalanması amacıyla alınan istihbari bilgiler değerlendirildi.Ekiplerimizin uzun süreli yürüttüğü çalışmaların neticelenmesi ve suçun ortaya çıkarılması amacıyla Denizli’nin farklı noktalarında risk analizine dayalı olarak görevli ekiplerce uygulama noktaları oluşturuldu. Antalya yolu üzerinde durumundan şüphelenilen ve şüpheli hareketler sergileyen şahıslar ile ilgili yapılan kontrollerde, bir otobüs içerisinde tedirgin davranışlarda bulunan 2 şüpheli şahıs tespit edildi. Şüpheli şahıslar araçtan indirilerek yapılan aramada bir kadın çantası içerisine gizlenmiş vaziyette tarihi eser olabileceği değerlendirilen çok sayıda sikke ve farklı türlerde çeşitli materyal ve obje bulundu.

Yine aynı gün görevli ekiplerce devam eden çalışmalarında şüpheli hareketler sergileyen bir araç takibe alındı. Durumundan şüphelenilen araç durduruldu. Araç içerisinde yapılan aramada arka koltukta siyah poşete sarılı bulunan sırt çantası içerisinde üzerinde figürlerin bulunduğu prizma görünümlü sütun şeklinde eser bulunarak el konuldu.

9 adet tarihi eser, 62 adet sikke ve 1 adet sahte eser

Görevli ekiplerce yürütülen iki ayrı yakalama faaliyeti neticesinde gerçekleştirilen aramalarda içerisinde heykelcik, bilezik, kolye, ayna türünden 9 adet tarihi eser, 62 adet sikke ve 1 adet sahte eser bulunarak el konuldu.

Müze Müdürlüğünce bulunan eserler üzerinde yapılan tespitler sonucu Roma, Grek, Osmanlı, Bizans ve Avrupa devrine ait kültür varlığı  tarihi eser heykelcik, heykelcik büstü, figüran, iki ucu yılan başlı baklava desenli bilezik ve çok sayıda sikkelerin olduğu tespit edildi. Eserlerin detayları incelendiğinde başında miğfer, göğsünde geometrik desenleri bulunan yüz detayları seçilen heykelcik büstü, yine sol elinde bereket boynuzu sağ elinde objeye dayalı giyimli kadın heykelciği, sağ elinde diski bulunan ayakları bilekten kırık yüz detayları seçilebilen sporcu heykelcik, kaide üzerinde mitolojik figüranın kanatları açık kartal gövdeli insan başlı figür olduğu tespit edildi. Bulunarak el konulan 71 adet kültür varlığı tarihi eserlerin ve sikkelerin Müze Müdürlüğünde korunması gerekli kültür varlığı orjinal eser olduğu belirtildi.

Bir Sahte Tarihi Eser Daha

Yine Denizli’de Tarihi Eser Kaçakçılığı suçunun önlenmesi çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen yakalamada yeni döneme ele geçirilen sahte eserde Müze Müdürlüğünce yapılan tespitler sonucu eserin bronz demir cinsinde olduğu, kare prizma biçimli üstü ve altı boş, ortada girland üstünde taklit medusa başı, altta mihrap biçimli küçük niş, sağda ve solda girland altında insan yüzlü arslan gövdeli ve  arslan ayağı motifi ve her bir niş için sonradan yapılmış uzun elbiseli kadın figürünün bulunduğu sehpa altlığı olarak adlandırılan eserin  yanıltıcı özelliklerinden dolayı Müze Müdürlüğünde bulunması gereken gerçek tarihi eser görünümlü sahte bir eser olduğu bildirildi.

Tarihi Eser Kaçakçılığı yapmak isterken yakalanan 4 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan işlem yapıldı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye