DOLAR 8,75400.21%
EURO 10,3906-0.29%
ALTIN 495,59-0,30
BITCOIN 313360-4,13%
Denizli
25°

PARÇALI BULUTLU

17:10

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Mühendis Gözüyle’nin Bu Haftaki Konusu ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ Oldu
  • Deda Haber
  • Manşet
  • Mühendis Gözüyle’nin Bu Haftaki Konusu ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ Oldu

Mühendis Gözüyle’nin Bu Haftaki Konusu ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ Oldu

ABONE OL
24.05.2021 20:33
Mühendis Gözüyle’nin Bu Haftaki Konusu ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pamukkale Tv ekranlarında her hafta farklı konu ve konukları ile seyircilerle buluşan Mühendis Gözüyle programının bu haftaki konusu İş güvenliği oldu. Bu konuyu değerlendirmek üzere Fatih Yaşa’nın konuğu Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Sidem Kaner oldu.

 

Mühendis Gözüyle programına konuk olan Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Sidem Kaner, Mermer Sektörü, Türkiye’deki iş ve işçi güvenliği hakkında önemli bilgiler verdi.

Programa kendini tanıtarak başlayan Sidem Kaner,  Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde Malzeme Bilim Ve Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi olduğunu, Üniversitedeki görevinden önce 8 yıl İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında eğitimler verdiğini, aynı zamanda halen İş sağlığı ve Güvenliği olarak görev yaptığını ifade etti. Türkiye’de çok önemli bir konu olduğunu ve bu konu hakkında çalışmaları ve gelişmeleri takip ettiğini belirten Kaner, Akademik olarak da bu konu üzerine çalıştığını ifade etti.

‘Ciddi açık olan bir alan’

Pamukkale Üniveristesi Öğretim Üyesi Sidem Kaner

Pamukkale Üniversitesi Honaz Yüksekokulu’nda 2009 yılından bu yana ‘İş Güvenliği’ Bölümünün bulunduğunu ifade eden Kaner, ‘Aktif olarak orada eğitimlerimiz devam ediyor, her dönem 100 civarı öğrenci alıyoruz, öğrencilerin eğitimleri başarılı bir biçimde devam ediyor. Ciddi açık olan bir bölüm olduğu için o açığı kapatmak için çalışıyoruz.’ diye konuştu.

Çok Aktif ve geleceği olan bir bölüm

Çalışma alanları hakkında da bilgi veren Kaner,  ‘Endüstri ve Sanayi alanında yoğunluklu olarak çalışıyoruz, bununla birlikte ortak sağlık güvenlik birimlerinde de çalışabiliyorlar. Geniş bir çalışma sahası var. İş sağlığı ve Güvenliği bölümünde mezun olduktan sonra iş sağlığı ve güvenliği teknikeri  unvanı ile piyasada yer alabiliyorlar. Çalışma Bakanlığı’nı sağladığı eğitimleri tamamladıktan sonra sınava girerek C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak mesleklerine devam edebiliyorlar. Çok Aktif ve geleceği olan bir bölüm. Üniversite sınavına girecek olan gençlere tavsiye ediyorum’ diye konuştu.

‘2012’den bu yana bir farkındalık oluştu’

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği alanının hukuki yeri hakkında da konuşan Sidem Kaner, 2012 yılında işsağlığı ve güvenliği kanunu adı altında bir yasamız var. Bu kanun 2014 yılında özellikle çok tehlikeli olan iş yerlerinde (Kimyasal üretimi, Boyahane, Dökümhane) kanuni denetim altına alındı. 2016 yılında daha az tehlikeli çalışmaları alanları dahil edildi. Tabi illa ki ufak tefek hatalar ve aksaklıklar oluyor. Özellikle 2016’da çıkması beklenen Kamu sektöründe uygulanacak olan yasa 2017 yılına ertelendi. Ardından 2020 yılına ertelendi. Bu konuda sıkıntımız var neden bu kanun ertelendi? Bunu konuşmak ve neden olduğunu anlamamız lazım. Zira insanların bu konunu anlaması  ve bilmesi için çok önemli. Bu erteleme bunu ortadan kaldıracak. 2012’den bu yana bir farkındalık oluştu. İnsanlar bu konu hakkında artık bilgililer. Konunun önemini kavramış oluyor. Tabi eksikler de var.  Çalışma Bakanlığı’nın teftişleri ile bu konu daha da ciddi bir konu olarak görülüyor. Tabi bunların artırılması lazım.’ şeklinde konuştu.

İnşaat, Metal ve Maden Sektörü İlk 3’te

İnşaat, Metal ve Maden sektörü iş kazaları konusunda ilk 3 sırada bulunduğunu söyleyen Kaner, bu sektörlerin iş güvenliği konusunda daha iyi denetlenmesi gerekiyor, en tehlikeli iş alanları olması açısından bu çok önemli. Bununla ilgili yeterince bir denetim de olmadığını söyleyebiliriz’ şeklinde konuştu.

Mühendis Gözüyle Programı’nın tamamını buradan izleyebilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye