DOLAR 8,4705-0.55%
EURO 10,29210.01%
ALTIN 501,080,37
BITCOIN 420731-0,02%
Denizli
27°

AÇIK

03:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Sığınmacı ve Mülteciler için neler yapılıyor?

Sığınmacı ve Mülteciler için neler yapılıyor?

ABONE OL
20.06.2017 14:11
Sığınmacı ve Mülteciler için neler yapılıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya üzerinde ve özellikle Ortadoğu’da süren savaşlar ve kaos ortamları pek çok insanı vatanlarından ayrılmak zorunda bırakıyor. Geleceği belirsiz bir yolculuğa sürüklenen bu vatandaşlar nispeten güvenli bölgelere yerleşiyorlar.

Kendi başlarının çarelerine bakmaya çalışan mülteciler için girişimlerde bulunan, onları desteklemeye çalışan kurum ve kuruluşlar da var.

Bugün 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü. Egeyön TV ve denizlidedahaber.com olarak sığınmacı ve göçmenler ile ilgili “Denizli’de durum ne ve neler yapılıyor ?”u sizler için haberleştirdik.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Denizli Temsilciliği yetkilileri ile gerçekleştirdiğimiz röportajda göçmen ve sığınmacılar için yapılan çalışmalar konusunda bilgiler verdi.

1995 yılından bugüne hizmet veriyor

Dernek görevlilerinde Derya Cabbar derneğin kuruluşunu ve bilgilerini aktardı. Cabbar, ” Denizli’de 2 tane ofisimiz var. Biri tanesi çok yönlü destek merkezi, bir diğeri saha ofisi diye nitelendirdiğimiz küçük ofisimizle hizmet veriyoruz. SGDD- ASAM bağımsız, tarafsız ve kar amacı gütmeyen bir kurum olarak 1995 yılında Ankara’da kuruldu. SGDD-ASAM, mülteci ve sığınmacıları sahip oldukları haklar ve erişebilecekleri hizmetler hakkında bilgilendiriyor ve destek veriyor’ dedi.

Dernek Görevlilerinden Süleyman Aytekin Derneğin faaliyetlerini anlattı. Aytekin ” Biz burada öncelikle Türkiye’de ve Denizli’de olan sığınmacılara ve mültecilere destek veriyoruz. Biz sığınmacılar ve mültecilerin temel hak ve hizmetlere ulaşmalarını kolaylaştırıcı her türlü psiko-sosyal destek ve sağlık konusunda danışmanlık gibi aktiviteler yapıyoruz. Bu kapsamda çok yönlü destek merkezinde iki saha çalışanı ve bir sağlık eğitmeni ile faaliyet gösteriyoruz. Avrupa Birliği Projesi kapsamında 2016 Mart ayından bu güne faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Egeyön Tv olarak 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği’ni ziyaret ederek bu sosyal konuda duyarlılık yaratmak istedik. Türkiye’de sığınmacılar ve göçmenlere verilen destekler hakkında detaylı bilgiyi videoda bulabilirsiniz!

SGDD – ASAM Nedir?

 Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), bağımsız, tarafsız ve kar amacı gütmeyen bir dernek olarak, Türkiye’de yaşayan mülteci ve sığınmacılara yardım etmek amacıyla 1995 yılında Ankara’da kuruldu.

Kurulduğu günden bu yana mülteci ve sığınmacıların hak ve hizmetlere erişimleri konusunda sosyal ve hukuki destek veren, psiko-sosyal destek sağlayan, sosyal yaşama uyum sağlamaları amacıyla çeşitli kurslar ve faaliyetler düzenleyen SGDD, bugün 55 ilde 70’i aşkın ofisi ile Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

SGDD, dil, din, cinsiyet, ırk, cinsel yönelim ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin tüm sığınmacı ve mülteci gruplarına hizmet sunuyor.

2016 yılında Atina’da da ilk yurt dışı temsilciliğini açan SGDD, 20 yıllık deneyimi ile Türkiye dışında yaşayan mülteci ve sığınmacılara yardım etmeyi hedefliyor.

SGDD bünyesinde çalışan sosyal çalışmacılar, saha çalışanları, psikologlar, sağlık eğitmenleri, tercümanlar, avukatlar, uyum uzmanları, engelli uzmanları, dil ve beceri eğitmenleri, gönüllüler, mobil saha ekipler; yerel otoriteler, Birleşmiş Milletler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak mülteci ve sığınmacıların hak ve hizmetlere erişimini kolaylaştırmayı ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamayı amaçlıyor.

SGDD ayrıca, mülteci ve sığınmacılara ilişkin toplumsal farkındalığı artırmak, bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları arasındaki iş birliği ve iletişimi güçlendirmek amacıyla da uluslararası ve ulusal düzeyde toplantılar ve konferanslar gerçekleştiriyor.

SGDD, Türkiye’de “sığınmacı” kavramını adında barındıran ilk dernek olma özelliğini taşıyor!

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.