DOLAR 8,32520.53%
EURO 10,11030.08%
ALTIN 491,550,51
BITCOIN 4756133,07%
Denizli
21°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

 • Yeni Footer 1
 • Yeni Footer 1
 • Yeni Footer 1
 • Yeni Footer 1
 • Yeni Footer 1
 • Yeni Footer 1
 • Yeni Footer 1
X
ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ

ABONE OL
06.04.2020 00:09
ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değerli hemşehrilerim, Yükseköğretim Kurulu Başkanı yapmış olduğu basın toplantısında, üniversiteye giriş sınavının değişeceğini ve mevcut YGS-LYS sisteminin kaldırılacağını belirtmiş,  bu açıklaması neticesinde ise milyonlarca öğrenci ve veli paniğe kapılmıştı. YÖK başkanının bu açıklamasından sonra, yeni sınav sisteminin detayları belli olmaya başladı.

Av. Yurdahan Özhan

Av. Yurdahan Özhan

Yeni sınav sistemine değinmeden önce şu hususların belirtilmesinde fayda bulunmaktadır: Dünyadaki birçok devlet eğitim sorunlarını tam olarak çözememiş olup maalesef ülkemizde eğitim konusunda sorunlar yaşayan ülkelerden birisidir. Cumhurbaşkanımızda yapmış olduğu açıklamalarda bu konunun altını çizmiş, özeleştiride bulunarak eğitim ve öğretim ile kültür meselesinde arzu edilen gelişmenin sağlanamadığını belirtmiştir.

Ülkemizin kısa geçmişine bakıldığında da, sürekli olarak eğitim sisteminin değiştirildiğini, her değişiklik sonrasında yeni sistemin tüm sorunları hallettiğinin belirtilerek sistemin kalıcı olacağının dile getirildiği görülmektedir. Ancak getirilen sistemler kısa süreler içerisinde tekrar değiştirilmekte, değişikliklerin özüne bakıldığında ise sistemlerin birbirinden çok farklı olmadığı, değişenin sadece sınavın adı olduğu anlaşılmaktadır.

Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkabilmesi için ise eğitim sorununa biran önce çözüm üretilmesi ve temel bir eğitim sisteminin oluşturulması gerekmektedir.

Yeni sınav sisteminde dikkatimi çeken bazı sorunlara değinecek olursak, şunlar sıralanabilir:

 1. Sınav sistemi değişikliğinde bu kadar aceleci olunmasının nedeni tarafımca anlaşılamamıştır. Kanaatimce sistem değiştirilmeden önce şu işlemlerin yapılması gerekmektedir: Önceki sistemin artıları ve eksilerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi, yeni sınav sistemi konusunda eğitimcilerden ve üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşturulacak bir komisyondan rapor istenmesi ve değişikliğin 2-3 yıla yayılması. Ancak maalesef, sınav sistemi konusunda kimsenin görüşü alınmadan değişiklik yapılmış olup bir anlamda yeni sistem oldu bittiye getirilmiştir. Ayrıca bu değişikliğin şu anda eski sisteme göre çalışan öğrencilere hemen uygulanacak olması da, öğrencileri paniğe ve korkuya sevk eden başka bir husustur.
 2. Eski sistemde ilk oturum ile ikinci oturum arasında yaklaşık olarak 3 aylık bir boşluk bulunmaktaydı. Ancak değişiklik neticesinde, öğleden önce öğleden sonra olmak üzere 2 oturum aynı gün yapılacaktır. 2 oturumun aynı gün yapılacak olması, arada biraz olsun boşluk bırakılmaması kanaatimce hatalı olmuştur. Örneğin eski sistemde ilk sınavı istediği gibi geçmeyen öğrenci, arada 3 aylık süre bulunması nedeniyle ikinci oturumlara tekrar motive olabilmekteydi. Ancak değişiklik neticesinde, ilk oturumu kötü geçen ya da kötü geçtiğini zanneden öğrencinin, yaşadığı stres nedeniyle ikinci oturumda istediği başarıyı gösterememe ihtimali yüksektir.
 3. Yeni sistemde soru sayılarında ciddi bir azaltıma gidilmiş olup soru sayısının azaltılması öğrencileri sınıflandırmada yetersiz kalacaktır.
 4. Eski sistemde öğrencilerin girmiş olduğu sınavlar neticesinde 18 farklı puan türü oluşmaktaydı. Yeni sistemde ise sadece 5 puan türü oluşacaktır. Buradaki sorun ise şudur: Eski sistemde, fakülteler kendi bölümlerinin gerekliliğine uygun olarak puan türlerinden öğrenci almaktaydı. Örneğin hukuk fakültesine yerleşmek isteyen öğrencinin sadece Türkçe-edebiyat-matematikten iyi puan alması yetmemekte tarih, felsefe gibi soruları da yapması gerekmekteydi. Ancak yeni dönemde puan türünün azaltılması nedeniyle Türkçe-edebiyat-matematiği iyi olan öğrenci rahatlıkla hukuk fakültesine yerleşebilecektir.  Bu husus ise hakkaniyete aykırı olacaktır.

Sonuç olarak yeni sistemin kamuoyunda yeterli tartışmalar ve müzakereler yapılmadan getirilmiş olması, aceleci davranılması hatalı olmuştur. Umarım en kısa sürede eğitim sorunumuza çözüm bulunur, eğitim sistemimiz yap-boz tahtası olmaktan çıkartılır ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin iyi bir eğitim alması sağlanır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.