DOLAR 8,2827-0.41%
EURO 10,03760.23%
ALTIN 483,291,19
BITCOIN 466174-1,91%
Denizli
26°

AÇIK

04:08

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
YURDAHAN ÖZHAN YAZDI,10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

YURDAHAN ÖZHAN YAZDI,10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

ABONE OL
11.01.2018 13:44
YURDAHAN ÖZHAN YAZDI,10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesiyle birlikte, her yıl 10 Ocak tarihi “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Evrensel dünyamızda, vatanımızda, ilimizde ve çevremizde yaşanan ve meydana gelen olaylardan basın yayın organları, gazetecilerimiz aracılığıyla çok kısa bir zaman içerisinde yeri geldiğinde anında haberdar edildiğimiz hepimizin malumudur. Günümüz teknolojisiyle internet haber sitelerinin yaygınlaşmasıyla haber alma organları ve bu organlarda çalışan gazetecilerimizin önemi ve kıymeti bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yayın organları olmasaydı dünyanın bir çok noktasında meydana gelen ortaya çıkan olaylardan, savaşlardan siyasete kültürden ekonomiye sanattan spora kadar nasıl haberimiz olacağı sorusu da gazetecilerimizin önemini açığa çıkarmaktadır. Bilgi çağında yaşadığımız bu devirde dünyada ve ülkemizde olan biten her şeyden haberdar olabilmemiz için 10 Ocak Gazeteciler Gününün kutlanmasında basın yayın organlarında çalışanların yayın yapma ve halka bağımsızca haber verilmesine dikkat çekmek gerekir.

Her alanda olduğu gibi yılda bir gün de olsa bu alanda görev alan, bütün gazetecilik görevini icra eden basın mensuplarının, gazetecilerimizin haklarının korunması için kamuoyunun dikkatini çekmek gerekmektedir. Gazetecilik mesleği zannedildiği gibi kolay bir meslek asla değildir. Gazetecilik ve muhabirlik kamuoyunu aydınlatma, haberdar etme ve bilgilendirme amacı taşır. Bu şekilde toplumda meydana gelen siyasal, kültürel, ekonomik, sanatsal, sportif vb. tüm gelişmelerle ilgili her türlü görüntülü ve sesli haberin yayınlanması etkinliğini içermektedir. Basının, gazetecilerimizin olayların açığa çıkmasında çözüme kavuşturulmasındaki etkisini hiç kimse inkar edemez. Basın sektöründeki gazetecilerimiz her geçen zamanda mevcut konumunu koruyup daha da geliştirerek halkın takdir yetkisini ve güvenini kazanmaya azami derecede gayret göstermektedirler.

Görsel ve yazılı basının tüm kademelerinde aktif rol oynayan gazeteciler her gün sayısız tehlikeyi göze alarak haber peşinde koşmaktadırlar. Bunu yaparlarken sosyal hayatlarından, yeri geldiğinde sağlıklarından vazgeçerek tarafsız, doğru haber yapmanın tatlı yorgunluğunu ve insanları memnun etmenin huzurunu yaşamaktadırlar. Demokrasinin de en temel taşlarından biri olan basın, düşünce ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Aydınlatıcı ve yol gösterici etkisiyle basın, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata ve kişilik haklarına saygı vb. değerleri bünyesinde barındıran önemli bir mesleği icra eden gazetecilerimiz, vatandaşın en doğal hakkı olan doğru bilgi almalarını zamanında sağlayarak milletin vicdanına seslenmektedirler.

Bu duygu ve düşüncelerimle, ilimizin ve ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel ve birçok alanda gelişmesi ve kalkınmasına gündeme getirdikleri konularla katkı sağlayan, yaptıkları görev gereği bir manada kamu hizmeti ifa eden değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, ebediyete intikal etmiş olan basın çalışanlarını rahmetle anarak tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.