DOLAR 8,28130%
EURO 10,09020.29%
ALTIN 488,10-0,07
BITCOIN 461001-3,79%
Denizli
25°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
AK Parti Komisyonlarından Flaş Düzenleme

AK Parti Komisyonlarından Flaş Düzenleme

ABONE OL
13.01.2018 10:59
AK Parti Komisyonlarından Flaş Düzenleme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti hazırladığı yeni düzenlemeler ile valilerin, kaymakamların ve Belediye Başkanlarının yetkilerini yeniden ele alıyor. Ayrıca yeni düzenlemelerde kritik bir adımda küçük belediyeler için yapılıyor.

Hürriyet.com’dan Nuray Babacan’ın haberine göre; AK Parti’nin uyum yasalarını hazırlamak için oluşturduğu 5 komisyon oluşturduğu metin, valilerin, kaymakamların ve Belediye Başkanlarının yetkilerinde ve küçük belediyelerin akıbeti konusunda deşiklikler içeriyor.

Meclis Başkanı Olamayacaklar

Hazırlanan düzenlemelerde, en önemli değişikliklerden biri belediye başkanları hakkında. Düzenlemeye göre, belediye başkanı, belediye meclisinin de başkanı olmayacak. Belediye meclisine başka bir başkan seçilecek. Başkanın görevden alınması veya değiştirilmesi durumunda, bu kişi görevi üstlenecek. Belediye başkanının, kendisini denetlemesi gereken meclisin başkanı olmasının sakıncaları olduğu dile getiriliyor. İmar kararlarının denetimi arttırılacak.

Bütünşehir uygulamasına geçiliyor

Türkiye’deki 81 ilden 30 büyükşehir durumunda, geriye kalan 51 il için bütünşehire dönüştürülmesi konusunda çalışma yapılıyor.Belediye, tüm mülki sınırlardan sorumlu olacak ve şehrin planlaması tek elden gerçekleştirilecek. Daha önce kapatılan 1800 belediye örneğinde olduğu gibi kalan küçük belediyeler de kapatılacak ya da birleştirilecek ilçeye dönüştürülecek.Stratejik önemi olan özellikle sınırlardaki beldeler ve şehir merkezlerine 40 kilometre uzakta olan belde ve küçük yerleşim yerlerinin korunması; geriye kalan az sayıda beldenin kapatılması planlanıyor. Bunlar için birleştirme formülü tartışılıyor. Böylece 51 ildeki köylerdeki ruhsat ve iskan sorunları da çözülecek.

Gençler Belediye Başkanı Olabilecek

Anayasa değişikliğinde olduğu gibi 18 yaşında siyaset, yerel yönetim kademelerine taşınacak. 18 yaşını dolduranlar belediye başkanı belediye meclis üyesi ve muhtar olabilecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.