DOLAR 8,7028-0.21%
EURO 10,3682-0.32%
ALTIN 499,400,48
BITCOIN 327724-3,17%
Denizli
24°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
CHP Kongresine YSK Kararı Bekleniyor

CHP Kongresine YSK Kararı Bekleniyor

ABONE OL
01.12.2017 15:29
CHP Kongresine YSK Kararı Bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’de belirlenen tarihten önce yapılan CHP Pamukkale İlçe Teşkilatının 2. Olağan Kongresi, İl Seçim Kurulu tarafından YSK’ya taşındı. CHP Pamukkale İlçe Başkanlığı seçimleri için YSK tarafından verilecek karar bekleniyor.

Denizli’de 5 Aralık yerine yapılması gereken ancak 25 Kasım 2017 tarihinde tek aday ile gerçekleştirilen Pamukkale İlçe Kongresine belirlenen tarihten önce yapıldığı gerekçesi ile Aykut Çetinaslan, Emre Türkmen ve Arif Şeşen itiraz etti. İtirazı değerlendiren, Denizli Pamukkale İlçe Seçim Kurulu, yapılan itirazı reddetti. CHP Pamukkale İlçe Başkanı Osman Tabu ve yönetim kurulu üyeleri mazbatalarını alarak göreve başladı.
Pamukkale İlçe Seçim Kurulu kararını üst itiraz olan Denizli İl Seçim Kurulu’na taşıyan Çetinaslan, Türkmen ve Şeşen ise CHP Genel Merkezi tarafından parti içi tüzük yazışmalarını da İl Seçim Kurulu’na sundu. İl Seçim Kuruluna verilen yazıda, “Parti tüzüğümüzün 46 ve 47. Maddeleri ‘il ve ilçe kongreleri iki yılda bir toplanır’ hükmü gereğince, il ve ilçe kongrelerinin herhangi bir itiraza sebebiyet vermemesi için ekte gönderilen bir önceki il ve ilçe kongre tarihlerinin dikkate alınarak belirlenmesi önem arz etmektedir” ifadelerinin yer aldığı evraklar dikkat çekti.
CHP Genel Merkezi tarafından gönderilen ve Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır imzalı kongre takviminde belirtilen tarih ve içerikte yer alan yazıda da itiraza sebebiyet verilmemesi uyarısı yer alıyor.

Kongreler İki Yılda Bir Yapılır, Ertelenemez

İtirazları değerlendiren Denizli İl Seçim Kurulu, CHP Pamukkale İlçe Başkanlığı seçimleri ve itirazlarla ilgili “Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğünün 48. maddesinde ‘kongreler 2 yılda bir yapılır bir yıldan fazla ertelenemez, başlangıç ve bitiş tarihleri merkez yönetim kurulunca belirlenir’ denildiğinden ve Cumhuriyet Halk Partisi Pamukkale 1. Olağan kongresi seçimleri 05/12/2015 Cumartesi günü yapıldığı, 2. olağan kongrenin ise 28/11/2017 tarihinde yapıldığından parti tüzüğünün ilgili maddesi gereğince 2 yıllık süreyi doldurmadığı kayıtların tetkikinden anlaşılmıştır. Her ne kadar Pamukkale 1. İlçe Seçim Kurulunun vermiş olduğu 26/11/2017 gün ve 2017/14 sayılı karar kesin ise de, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunun 20. Maddesi ve tüzüğünün 48. maddesi gereğince ‘Tam Kanunsuzluk Hali Oluştuğu’ kanaatine varılarak, itirazcıların itirazlarının Yüksek Seçim Kurulunca değerlendirmesine karar vermek gerekmiştir” ifadelerini kaydetti.
CHP Pamukkale İlçe Başkanlığı seçimleri için YSK tarafından verilecek karar bekleniyor.

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye