DOLAR 8,75400.21%
EURO 10,3906-0.29%
ALTIN 495,59-0,30
BITCOIN 3172952,35%
Denizli
29°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Özkan ABD ve İsrail’i Uyardı

Özkan ABD ve İsrail’i Uyardı

ABONE OL
07.12.2017 06:59
Özkan ABD ve İsrail’i Uyardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, ABD’nin Kudüs’ü İsraili’in başkenti olarak tanıma planına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

“ABD’nin bu planı, İslam dünyası ve bölge halklarının barışına vurulmuş bir darbedir. İsrail’i yönetenlerin anlayamadıkları şey Filistinlileri ve Arapları yok saydıkları sürece bölgede barış içinde yaşamalarının mümkün olmadığı ve olamayacağı gerçeğidir.” dedi.

Özkan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Kudüs’ü İsraili’in başkenti olarak tanıma planının, zaten istikrarsızlıklarla boğuşan Ortadoğu’da yeniden ateşten bir kıvılcım olacağını söyledi.

Filistin’in yaşadığı tarihi süreci bilmeden bugünkü sorunları anlamanın ve çözmenin mümkün olmadığını ifade eden Özkan, “Filistin, yüzyıllar boyu farklılıklara tahammülün, hilal, haç ve Davut Yıldızı’nın bir arada, barış içerisinde yaşadığı bir merkez olagelmiştir.” dedi.

”Her şey Osmanlı’nın Bölgeden çekilmesiyle başladı”

Bölgenin tarihini ve Yahudilerin Filistin’e yerleşmek için yaptığı katliamları anlatan Özkan, “Her şey 1917’de Osmanlı’nın bölgeden çekilmesiyle başladı. Kudüs’te yaşanan zulüm ve işgal, 2017’de yüzüncü yılını dolduracak. İnsanlığın geleceğini tehdit eden bu zulmün sonlandırılması, işgalin yüzüncü yılında bütün uluslararası toplumun üzerine düşmüş bir vazifedir. Kudüs’te yaşanan zulme bütün dünya üç maymunu oynamıştır.” ifadesini kullandı.

İsrail’in, Filistinlilerin haklarını, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler kararlarını yok saydığını, yayılmacı politikalar yürüttüğünü dile getiren Özkan, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planının da 1995’e alındığını ancak o günden bugüne ertelenen kararın, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasında, Siyonistlere verdiği sözler nedeniyle yeniden gündeme getirildiğini belirtti.

”En ufak Tereddüt Taşımamaktayız”

Özkan, “ABD’nin planı, İslam dünyası ve bölge halkları için barışa vurulmuş bir darbedir. İsrail’i yönetenlerin anlayamadıkları şey Filistinlileri ve Arapları yok saydıkları sürece bölgede barış içinde yaşamalarının mümkün olmadığı ve olamayacağıdır. ABD’nin Kudüs’ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir kararı ve eyleminin ciddi sonuçları vardır. Türkiye olarak ABD yönetiminin bu yönde alacağı karara karşı gerekli tüm tedbirleri alma konusunda en ufak tereddüt taşımamaktayız.” değerlendirmesinde bulundu.

İslam dünyasının, ABD yönetiminin İsrail yanlısı tutumlarına karşı tek yürek olabilmeyi başarması gerektiğini ifade eden Özkan, “İslam dünyasından ABD yönetimine karşı büyük bir öfke yönelmiştir. İntifada çağrıları başlamıştır, intifada İsrail zulmüne karşı meşru müdafaa demektir. ABD tarafından alınacak böylesi bir karar, uluslararası anlaşmalara, Kudüs’ün dini ve tarihi statüsüne tamamen aykırıdır. Kudüs’ün statüsünün korunması hayati bir öneme sahiptir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye