DOLAR 8,55010.94%
EURO 10,36710.95%
ALTIN 512,900,94
BITCOIN 3447580,72%
Denizli
22°

HAFİF YAĞMUR

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Şahin Tin Taşeron İşçi Konusuna Açıklık Getirdi

Şahin Tin Taşeron İşçi Konusuna Açıklık Getirdi

ABONE OL
06.12.2017 06:43
Şahin Tin Taşeron İşçi Konusuna Açıklık Getirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Grup toplantısında açıkladığı ve yaklaşık 900 Bin çalışanı ilgilendiren taşeronların kadroya alınmasına ilişkin ayrıntıları paylaştı. Şahin Tin; “Bugün itibariyle, kamuda taşeron olarak çalışan işçi kardeşlerimiz yasal düzenlemenin yapılmasıyla birlikte kadrolu işçi olacaklar. Çalışan kardeşlerimize ve ailelerine hayırlı olsun” dedi.

 AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Grup toplantısında açıkladığı ve yaklaşık 900 Bin çalışanı ilgilendiren taşeronların kadroya alınmasına ilişkin ayrıntıları yaptığı açıklamayla kamuoyuyla paylaştı. AK Parti hükümetleri olarak çalışanların haklarını korumak adına her türlü düzenlemeyi hayata geçirmenin gayretinde olduklarını ifade eden Milletvekili Şahin Tin, “Yaklaşık 37 yıldır gündemde yer alan yıllara sari bir sorun olan taşeron işçi olarak adlandırılan alt işveren meselesini Cumhurbaşkanımızın bugünkü müjdeli açıklamasının ardından yapılacak olan yasal düzenleme ile çözüme kavuşturmuş olacağız” dedi.

 “BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BİR ADIM ATILDI”

 AK Parti hükümetleri olarak ilk günden beri taşeron işçilerin şartlarını hızla iyileştirdiklerini belirten Milletvekili Şahin Tin; “Taşeron olarak çalışan işçilerimizin yıllık izin kullanmalarını, ücretlerinin tam ve zamanında almalarını, toplu iş sözleşmelerinden faydalanmalarını sağladık. Bugün Cumhurbaşkanımızın verdiği müjde doğrultusunda attığımız adımları daha da öteye taşıyarak yapılacak yasal düzenleme ile Merkezi yönetimde, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan tüm kardeşlerimizi, sürekli işçi kadrosuna alınmasını sağlıyoruz. Yani, kamuda, taşeron olarak çalışan yaklaşık 450 bin işçi kardeşimiz sürekli kadroya geçmiş olacak” dedi.

 “BUGÜN İTİBARİYLE KAMUDA ÇALIŞANLARI KAPSIYOR”

 Beklentinin üzerinde bir düzenleme yapılarak taşeronların herhangi bir sınır koymaksızın sürekli işçi kadrosuna alınacağını söyleyen Milletvekili Şahin Tin, “Bugün itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra kadrolu işçi olacaklar. Taşerondan kadroya geçiş esnasında yaş sınırı olmayacak, eğitim şartı aranmayacak, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bu dönemde doğum-hastalık izninde olanlar, ya da askerde olanlar da bu kapsamın içinde olacaklar” dedi.

 “DÜZENLEME BELEDİYE ÇALIŞANLARINI DA KAPSIYOR”

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ikinci müjde ile Belediye ve İl özel idarelerinde taşeron olarak çalışanlara yönelik yapılacak olan düzenlemenin detaylarını da paylaşan Milletvekili Şahin Tin; “Belediye ve İl özel idarelerinde taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz, il özel idarelerinin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilebilecekler. Bu düzenlemeden de yaklaşık 400 bin emekçi kardeşimiz faydalanmış olacak” dedi.

 “4/C KAPSAMINDA ÇALIŞANLAR 4/B KADROSUNA GEÇİYOR”

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ikinci müjde ile mevsimlik çalışan geçici işçilerle ilgilide bir düzenlemenin yapılacağını ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Yapılacak olan yasal düzenleme ile mevsimlik çalışan geçici işçilerimizin 5 ay 29 güne kadar olan çalışma sürelerinin 4 ay daha uzatılmasını sağlamış oluyoruz. Son olarak 4/c kapsamında çalışan kardeşlerimizi, 4/b kadrosuna alıyoruz. Böylece, 4/c kapsamındaki çalışanlarımızın bu sorununa da köklü bir çözüm üretmiş oluyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye