DOLAR 8,54360.79%
EURO 10,14100.94%
ALTIN 497,590,75
BITCOIN 3329044,79%
Denizli
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
PAÜ’de Erken Tanıya Dikkat Çekildi

PAÜ’de Erken Tanıya Dikkat Çekildi

ABONE OL
03.04.2018 06:41
PAÜ’de Erken Tanıya Dikkat Çekildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Meslek Yüksekokulu ve PAÜ Hastaneleri’nin birlikte düzenlediği ‘Bir Fiyonk Da Sen Bağla’ adlı etkinlik ile kanserde erken tanıya dikkat çekerek farkındalık yarattılar.

PAÜ Hastaneleri Poliklinik Girişi’nde düzenlenen etkinliğe Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yaren, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, PAÜ Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Göğüs Hastalıkları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Uğurlu, PAÜ Hastaneleri Başmüdürü Erdinç Karataş katılım gösterdi.

Erken Tanının Etkisi yüzde 60-70

Kanser ve kanserde ilk tanının önemi konusundaki konuşmasını yapan PAÜ Hastaneleri Radyasyon Onkolojisi Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahar Baltalarlı, 2-8 Nisan tarihlerinin Kanserde Farkındalık ve Savaş Haftası olduğunu hatırlatırken, bu amaçla farkındalık yaratmak adına birçok etkinlik yapacaklarını söyledi. Kanser türlerinin tedavilerinde başarılı olmasında yüzde 60-70 oranında erken tanının önemli bir etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baltalarlı, bu konuda farkındalık yaratmak adına kliniğimizde kullanılan maskelerin yeniden dönüştürülerek bir çalışma yapıldı.

DTMYO Tasarım Bölümü Öğr. Gör. Bahriye Yalçınkaya ise yaptığı konuşamada, ‘Radyoloji Onkolojisi servislerinde hastaların kullandığı tek kullanımlık baş ve boyun maskelerinin geri dönüşümle farklı bir ürüne dönüştürmeyi düşündüm. Oluşturulan malzemeye fiyonk bağlayarak tasarlanan elbiselerle kanserde erken tanı ve teşhisin önemine dikkat çekip farkındalık yaratmayı amaçladık’ dedi.

PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, kanser ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar o kolay olduğunu, özellikle serviks kanser türünde aşı yöntemi ile tedavi ve meme kanserlerinde geliştirilen el muayenesi gibi tekniklerle erken tanının günümüzde ne kadar önem taşıdığını dile getirdi.

‘Erken tanı ve tedavi büyük önem taşıyor’

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, ‘Çağımızın vebası olan kanser hastalıklarının tedavileri günümüzde uzun süreçler gerektirmektedir, bu açıdan erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Bu tür etkinliklerle farkındalık oluşturmak oldukça önemli, etkinliği düzenleyen hocalarımıza teşekkür ederken, tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, etkinliği hazırlayan Prof. Dr. Bahar Baltalarlı ve Öğr. Gör. Bahriye Yalçınkaya’ya teşekkürleri sunarak günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Belge takdiminin ardından, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer ve tüm protokol üyeleri etkinlik alanında bulunan cansız mankenlere giydirilmiş malzemeye fiyonk bağlayarak tasarlanacak kıyafet ile farkındalığa katkı sağladılar.

2-6 Nisan 2018 tarihleri arasında PAÜ Hastaneleri Poliklinik Girişi’nde yer alan sergide oluşturulacak kıyafetler ile sizler de kanserde erken tanı ve teşhisin önemine dikkat çekmek için, ‘Bir Fiyonk Da Siz Bağlayın’ etkinliğine katılıp sizler de bir fiyonk da bağlayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye