DOLAR 8,2749-0.02%
EURO 10,08110.23%
ALTIN 487,89-0,10
BITCOIN 460849-5,21%
Denizli
25°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK, OLMAZ DENENLERİ YAPMAK

TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK, OLMAZ DENENLERİ YAPMAK

ABONE OL
06.04.2020 00:09
TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK, OLMAZ DENENLERİ YAPMAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

[dropcap]D[/dropcap]eğerli dostlarım ve okuyucularım, kış ayları geldi, yazılarımıza başlayabiliriz. Neden kış gelince yazıyor yaz aylarında yazmıyorum. Çünkü bende bir çiftçiyim ve tarımla ilgili yazıları, kaleme alıyorum.

Sizler de hak verirsiniz ki, yazın yazmaya ne benim ne de faydalanacak kişilerin bu işlerle geçirecek zamanı var. Esas işimiz tarımsal üretim. İki gündür ben ve zeytin ağacı bulunan komşularım, zeytin hasadı yapıyoruz.

Bazılarınızın şaşırdığınızı ve içten içe ÇAL da zeytin oluyor mu? Sorusunu sorduğunuzu hissediyorum. Bu ağaçlar belirli bir mevkide (Kurcu kuyu) olup, 40 yıl önce topluma önderlik yapan kişilerce dikilip büyütülmüş ağaçlardır. İşte bu gün zeytin toplar iken, bu ağaçların dikim zamanlarını anımsadım.

Aile olarak bizimde içinde olduğumuz birkaç ailenin, umut ve heyecan ile, aile bireylerinin çalışmaları gözümün önüne geldi. Taşlı, engebeli, işçiliğin en zor olduğu, dağın başı denecek yerlerin, zeytinlik alanlarına dönüştüğü anlar. İşte o, heyecan ile emek verilen yerler,bugün en kaliteli zeytin veren, zeytin ağaçlarının olduğu bölgeler oldu. 3-4 kilogram zeytinden, 1 kilogram yağ veren bahçeler, haline geldi.

O bölgede arazisi olup da benim büyüklerim niye yapmamış diyen komşularımızla fazlaca karşılaşıyorum. Ve o dönemin liderliğini yapan birkaç kişiden biri olan babama teşekkür ediyorum. Toplumları ileriye götüren, sivri, araştırmacı, risk alabilen, deneyimden korkmayan kişiler bölgesine neler katabileceğini zaman, zaman görür adını duyarız.

Bu yazıyı tarihe not düşmek adına önemseyip yazmak istedim. Yazar iken de doğru şeyleri yazmak adına, o dönemin önder kişisi emekli Ziraat Teknisyeni Necati Dikmen ile görüştüm. Çünkü kulağımda, babamın, “Koca velilerin Necati bize önderlik yaptı sözü” vardı.

“Yalnız oğlum bize, şu andaki zeytin olan yerleri gösterip, poyrazı açık(kuzey rüzgarı) yüksek yerlerde olur” demişti. Ben de Necati Dikmen’e sordum. “Aydın -Bozdoğan’ da çalışır iken, köyüme izne geldim, kahvede konuşur iken, Zeytin muhabbeti çıktı. Bana, Ahmet Seven adında çiftçi büyüğümüz, köyümüzde zeytin olup olmayacağını sordu. Arkasından da, kıranardı mevkisinde, arazisi olan çobanlıkla geçimini sağlayan kişinin, delicesini Kabalar deresinden getirip sonradan aşılanan ağacını gösterdi. Ben görünce, şarırarak ve sevinerek olup, “olmayacağını soruyorsunuz. İşte olmuş ya” dedim.

Ve hemen meraklı olan risk almayı gözüne koymuş Ahmet amcaya “benim yanıma gel. Ben sana çalıştığım yerden fidan sağlayayım” dedim. İlk 10 fidan ile başladık. Ben, ertesi yıl, Denizli İl Tarım Müdürlüğü’ndeki meslektaşlarım ile irtibata geçerek, 50 fidan daha getirmelerini sağladım.

Ahmet Seven, Halil Ayhancı ve bazı ismini hatırlayamadığım kişiler bu fidanları satın alıp diktiler. 3 yıl sonra az çok ürünler görülmeye başlayınca baya, dikim alanı çoğaldı” deyip söze devam etti.

Evet yazımın amacı, bölge Zeytinciliğinin oluşumu ile ilgili, tarihe not düşmenin yanında; liderlik niteliği olan, öngörü sahibi kişilerin çevresine faydalarını anlatmaktı.

Gücü oranında çevresine fayda sağlayan liderlere selam olsun.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.