DOLAR 8,29440.24%
EURO 10,11870.75%
ALTIN 489,080,14
BITCOIN 465405-3,00%
Denizli
24°

AÇIK

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK OLMAZLARI YAPMAK (2)

TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK OLMAZLARI YAPMAK (2)

ABONE OL
06.04.2020 00:09
TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK OLMAZLARI YAPMAK (2)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen haftaki zeytin ile ilgili yazımız baya ilgi çekti.

Öyle ki gazete muhabiri arkadaşlardan, bu konunun haber sayfasında daha geniş olarak yer verip halka sunulmalı diyenler oldu. Hakikaten de ciddi şekilde bakıldığında bölgenin çehresini değiştiren önemli bir olay.

[highlight]Gelelim bu haftaki yazı konusuna; konumuz, KEKiK[/highlight]

Kekik üretiminin tarlaya taşınması ve ülke ekonomisine katkısı. Herkes bilmez öncelikle şu verileri yazalım. Dünya kekik tüketiminin % 80 i Türkiye tarafından karşılanıyor. Tabi ki Türkiye üretiminin %90’ı da Denizli’de gerçekleşiyor. Ve Ülkeye milyonlarca dolar döviz girdisi sağlıyor.

Peki bu kekiğin daha önce sadece dağlarda yetiştiğini biliyor muydunuz?

İşte haftanın konusu bu; 1990 yılından önce,Ege bölgesinin köylerinin çoğunda, olduğu gibi bizim köylerimizde de tütün birinci gelir kaynağı olmasa da, ikinci gelir kaynağı idi. Tütün üretimi, kota uygulaması ile çiftçi üretimden vazgeçirilmeye başlandığında, işte bu kekik ve kapari üretimi çiftçiye önerildi.

Önerme ile üretmek arasında çok fark vardı tabi ki. Hep söylediğimiz söz vardır ya, “çiftçi görerek eğitilir”. İşte bu hikaye 1994-1995 yıllarında başlar. İlçe tarım müdürlüğünün inanmış Ziraat teknikeri Metin Bey’i, Kabalar köyünün inanmış muhtarı Halil Kara ve ismi aklımızda kalan çiftçisi Özcan Usul dağlarda yetiştiği bilinen kekiği dağlardan ovalara inmesini sağlayan kahramanlarıdır.

“Tarih yazan kahramanlarımıza selam olsun”

Ben şahsen de bu kişilerin o dönemde dağlardan kekik tohumunu ve kapari bitkisinin köklerinden söküp tarlalara ekip diktiğini hatırlıyorum. Dönemin muhtarı Halil Abimizle eskileri konuşur iken, yanımda oturan arkadaşım “Gözler tarafında da çok kekik yetiştiriliyor. Onlar sizden önce mi muhtar?” dediğinde, muhtarımız “onlar ilk tohum ve fideleri bizden götürdü” diye cevaplayıp, Türkiye de tarla da kekik üretim denemesi Kabalar köyü ve Bursa ilinde bir köyde başladı iddiasında bulundu.

Tabi ki konumuz kim önce kekik yaptı değil, konumuz inanarak alternatif gelirler elde etmek için elini taşın altına koyanları onore etmek. Tabi ki isimsiz onlarca kahramanımızın olduğunda unutmadan teşekkür edelim.

İşte Denizli ilimizi, Ülkemizi Dünya şampiyonu yapan ürünümüz Kekik üretimi tarihçesi.

Tarih yazan kahramanlarımıza selam olsun.

TOPLUMA ÖNDERLİK YAPARAK, OLMAZ DENENLERİ YAPMAK

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.