DOLAR 8,3258-0.29%
EURO 9,9008-0.26%
ALTIN 489,980,68
BITCOIN 323851-1,52%
Denizli
42°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
CHP Pamukkale Tıp Bayramını Kutladı

CHP Pamukkale Tıp Bayramını Kutladı

ABONE OL
14.03.2018 12:43
CHP Pamukkale Tıp Bayramını Kutladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Pamukkale İlçe Başkanlığı 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Pamukkale İlçe Başkanlığı’nca paylaşılan mesaj şu şekilde;

Ülkemizde Sultan II. Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle “Tıbhane-i Amire” ve “Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827 modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilerek Türk tıp tarihinde yerini almıştır.

Keza 14 Mart 1919’da ise işgal altındaki İstanbul’da, Hikmet Boran’ın önderliğinde tıp öğrencileri tarafından işgal protesto edilmiştir. O dönemin ünlü doktorlarının da destek verdiği bu protesto tıp mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihte yerini aldı. Bu tarihten sonra da yurt genelinde hem kutlama hem de tıp alanındaki sorunlara dikkat çekme amacıyla 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır.

Doktoru, hemşiresi, çalışanı ve hastasıyla sağlık sektörü bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır. Sosyal devlet anlayışını hiçe sayan yanlış politikalar nedeniyle insanların sağlıklı ve mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmesi için gecesini, gündüzüne katan sağlık çalışanlarının maalesef ki itibarları zedelenmekte, hekimlik mesleği değersizleştirilip şiddete maruz kalmaktadır.

Türkiye’de son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik kayıtlara geçen sözlü veya fiili şiddet içeren vakıa sayısı 46.361 olarak açıklanmıştır. Hastaneleri şirket, hastaları ise müşteri haline getiren yanlış sağlık politikaları, hekimleri güvencesiz bir hale getirmiştir. AKP’nin sağlık politikaları hem halk hem de hekim sağlığını hiçe saymaktadır. Türkiye’de 141.259 doktor görev yapmaktadır. Bu rakama göre 10 bin kişiye 17 doktor hizmet vermektedir. OECD ülkelerinde ise 10 bin kişiye 30 hekim düşmektedir.

Yaşamı savunmaya ve hayat kurtarmaya yemin etmiş olan hekimlerin; bu duyarlılıkla güncel konulara yönelik meslek örgütü çatısı altında yaptıkları eylem ve açıklamalar; gereken hassasiyetten uzak şekilde üstünkörü değerlendirmelerle eleştiri konusu yapılmaktadır. Bu noktada ölçüt olarak siyasi bakış açılarının değil sağduyunun esas alınması gerektiği kanaati müşterek bir doğru olmalıdır.

Tüm umutsuzluk ve olumsuzluklara rağmen kendisini insanlığa adayan tüm sağlık çalışanlarının şartlarının iyileştirilmesini diliyoruz. Görevleri başında şehit olan sağlık emekçilerini rahmetle anıyor, tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramlarını kutluyoruz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye