DOLAR 8,75400.21%
EURO 10,3906-0.29%
ALTIN 495,59-0,30
BITCOIN 3145511,31%
Denizli
29°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
KUDÜS KARARINA İKİ FARKLI PROTESTO DAHA

KUDÜS KARARINA İKİ FARKLI PROTESTO DAHA

ABONE OL
07.12.2017 13:26
KUDÜS KARARINA İKİ FARKLI PROTESTO DAHA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’de ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararına tepkiler artıyor. Denizli’nin farklı yerlerinde Pamukkale Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Memur – Sen Denizli İl Temsiliciği tarafından farklı protestolar yapıldı. 

Pamukkale Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve PAÜ öğrencileri Kudüs’ün İsrail’in başkenti olması kararına tepki göstermek için protesto düzenledi.

Protesto gösterilerin de basın açıklamasına yapan Paü Öğrenci Konseyi Başkanı Enes Zeytun ;”Bu gün burada toplanmamızın amacı İsrail ve ABD nin işbirliği yaparak Kudüs’u resmi olarak hakimiyetleri altına almak istemeleridir ki bu kabul edilemez. Kudüs’e yapılanlar karşısında hiçbir Müslüman’ın sessiz kalamayacağı gibi öğrenciler olarak bizde sessiz kalamayız.PAÜ’de düzenlenen protesto gösterilerine PAÜ Öğrenci Konseyi üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı siyasi ve ahlaki açıdan utanç vesikasıdır. Dünya bu vahim karar karşısında suskunluğunu bozmalı, ve bu kararı şiddetle kınamalıdır acilen bu yanlıştan dönmelidir. Kudüs Müslümanlarındır İsrail’in başkenti olamaz buna müsaade etmeyiz. Kudüs, sadece Filistinlilerin değildir. Kudüs, peygamberimiz, ve Selahaddin Eyyübi’nin hatırasıdır.

Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan orta doğunun yüreğidir.Kudüs ilk kıblemiz haremi şerifle birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel,dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak korumak tüm renkliğiyle barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir.

Bizler Pamukkale öğrenci konseyi başkanlığı olarak tüm Pamukkale üniversitesi öğrencileri adına Kudüs ile ilgili bu durumu yok saydığımızı ifade ediyoruz. Ve bu konuda başta birleşmiş milletler olmak üzere uluslararası toplumu acilen harekete geçmeye ve güçlü bir şekilde tepki göstermeye davet ediyoruz. Ve bugün burada yaptığımız bu açıklama ile tüm dünyaya Kudüs’ün sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz” dedi.

Bir diğer açıklama ise Memur- Sen Denizli İl Temsilciliği tarafından Çınar’da yapıldı. Yapılan açıklamada:

Memur-Sen Denizli İl Temsilciliği tarafından düzenlenen protesto gösterisinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiği Kudüs kararırıyla ilgili basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında, “Korsan İsrail Kudüs’ü başkan yapma gibi bir hataya düşmemelidir. ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmelidir” diyerek tepki gösterildi.

Denizli 15 Temmuz Delikliçınar Şehitleri Meydanı’nda toplanan Memur-Sen ve iş kolları üyeleri ve vatandaşlar alınan Kudüs kararına karşı çıktı.

Kudüs’ün İsrail’in başkent Diyanet-Sen Denizli Şube Başkanı Mustafa Şimşek tarafından yapılan açıklamada; “ İnsanlık tarihinin en kanlı en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız.

KUDÜS BÜTÜN İNANÇLARIN ORTAK TARİHİDİR

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerika Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhatabıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.

Kudüs bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz.

İSRAİL’İN BAŞKENTİ WASHİNGTON’DUR

ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji ve, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. Korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmelidir.

Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı ilahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs son peygamberin risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir.

Görünen odur ki Kudüs; çökmekte olan köhne dünya düzeninin merkezindeki ABD oligarşisinin yaşadığı iktidar çatışmasını gizleme aparatı olarak seçilmiştir. Bu yönüyle de çağrımızın bir diğer muhatabı siyonizm karşı çıkan samimi Yahudilerdir. Çünkü Kudüs, samimi Yahudilerinde sığınağı ve inançlarını yaşama alanıdır. Tam da bu noktada en güçlü ihtarı kendimizden başlayarak millete ve ümmete yapıyoruz…

Protosto gösterilerinde basın bildirisi açıklandığı anda toplanan grup “Kahrolsun İsrail” Kahrolsun Amerika”, “ Kudüs İslam’ındır”, “Kudüs bizimdir bizim kalacak” sık sık kesildi.

Öte yandan herhangi bir olumsuzluğun olmaması için polis ekipleri çevrede güvenlik önlemleri aldı. Memur-Sen üyeleri ve vatandaşlar yapılan protesto gösterisinin ardından sessizce dağıldı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye