DOLAR 8,6196-0.37%
EURO 10,2920-0.43%
ALTIN 493,69-0,20
BITCOIN 2950702,60%
Denizli
24°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Okul Değişikliğinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Neler?

Okul Değişikliğinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Neler?

ABONE OL
21.03.2020 14:27
Okul Değişikliğinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okulların açılmasına geri sayım başladı. Bu esnada veliler arasında okul değişikliğinin yapılıp yapılmaması konusu kafa karıştırıcı bir noktada. Okul değişikliği çocuklar için ise, zorlayıcı olabilmekte.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, konu ile ilgili olarak çocuklar ve ergenlerin okulda sosyal becerilerini geliştirebilecekleri bir alan olduğunu ve bu sebeple çocuğun oluşturduğu sosyal alandan ayrılıp yeni bir sosyal alan yaratmasının zorlayıcı olabileceğine değindi. Bu süreçte en önemli destekleyicinin ise, aile ve öğretmenler olduğuna dikkat çekti.

ALIŞMA SÜRECİNDE DESTEK ÖNEMLİ

Çocuğun bu dönemde yaşayacağı zorluklara da değinen Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, yaşanabilecek olası sorunları şöyle sıraladı: “Sınıfa yeni katılan bir öğrenci kendisini tanıtmak, kabul ettirmek ve gruplara dahil olmak için aktif çaba göstermek durumunda kalacaktır. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin bu süreçte destekleyici olması önemlidir. Yeni bir sosyal ortam her zaman olumsuz değil sosyal becerileri geliştiren olumlu bir etkiye de neden olabilmektedir. Sosyal becerileri gelişmiş bir çocuk için bu durum zorlayıcı olmayacak, sadece biraz zaman alacaktır. Sosyal beceri eksikliği olan çocuklar için ise okul değişimi olumsuz bir etki oluşturabilmektedir. Bu nedenle zorunlu olmadıkça okul değişikliği yapmamak gerekir” dedi.

İLETİŞİM ÖNEMLİ

Yeni öğretim yılı başladığında öğretmenlerin ve ailelerin, yeni bir ortama adapte olmaya çalışan çocuklarla daha sık iletişim kurması gerektiğine değinen Esma Uygun, “Bu süreçte ebeveynler, çocukları ile ilk haftalarda yaşadığı sosyal deneyimler üzerinde konuşabilirler. Çocuğun sıkıntılarını dinlemek, birlikte çözüm üretmeye çalışmak ve sosyal ilişkilerin oluşmasına biraz zaman vermek konusunda konuşmak yararlı olacaktır” tavsiyesinde bulundu.

EĞER OKUL DEĞİŞİKLİĞİ ZORUNLUYSA…

Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, zorunlu olarak okul değişikliği yapan ailelere önerilerini bu şekilde iletti: “Okul değişikliğini zorunlu olarak yapmışsanız, çocuğunuzun sınıftaki diğer kişilerle yaşadığı deneyimleri sizinle paylaşması konusunda desteklemelisiniz. Yeni bir sosyal ortama adapte olmak için zaman gerekir. Sosyal ilişkiler, iletişim becerileri ve sosyal gelişim çocukların kişilik gelişimi üzerinde önemli bir etkiye neden olmaktadır.Eğer çocuğunuz okulda sosyal ilişkiler kurmak konusunda sıklıkla sorun yaşadığından bahsediyorsa bir uzmandan destek almalısınız” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye