DOLAR 8,7200-0.05%
EURO 10,3873-0.16%
ALTIN 500,180,63
BITCOIN 328657-1,88%
Denizli
24°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
  • Yeni Footer 1
X
Ege Ekonomik Forumu Başladı

Ege Ekonomik Forumu Başladı

ABONE OL
25.10.2017 09:35
Ege Ekonomik Forumu Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye için büyük önem arz eden Ege Ekonomik Forumu bugün İzmir’de başladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın açılış konuşması ile başlayan forum 2 gün sürecek.

Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriou onursal konuk olarak katıldığı, Ege Ekonomik Forumu başladı. Başbakan Binali Yıldırım açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

”Dünya Değişiyor”

Başbakan Yıldırım;”Bizim ihracatımızın yarısı Avrupa ülkeleri ile yapılıyor. Ancak Kıtada ki en büyük risk ve tehdit, doğrusu gittikçe artan borç seviyesidir.Borç seviyesi aslında gelişmiş bütün ülkelerin, gelişmekte olan ülkelere göre daha büyük bir riskidir, yumuşak karnıdır. Bugün ki küresel şartlar altında belki bunun sonuçları tam anlamı ile hissedilmese bile değişecek konjektörlerde burada ortaya ciddi bir kriz alanı çıkabilir. Bugün gelişmiş ülkelerin, gayri safi hasılalarının en iki buçuk ve üç katı kadar bir borç seviyeleri var. Tabi rezerv para kullanmak suretiyle şuanda işlerini yürütüyorlar ama dünya değişiyor, şartlar değişiyor, bölgede dengeler değişiyor, zenginlik merkezleri değişiyor. ”dedi.

Başbakan’dan Barzaniye ”Madem bu noktaya gelecektin, neden Türkiye’yi dinlemedin”

Başbakan Yıldırım sözlerine;Şimdi zenginlik merkezleri artık eskisi gibi batıda değil doğuya doğru hicret ediyor. Bu bakımdan yakın gelecekte orta ve uzun vadede dünya ekonomisinde ve jeopolitik dengelerde önemli bir değişimi hep beraber göreceğiz. Son dönemde ayrılma istekleri refandum, bireksit gibi gelişmelerde bölgesel ekonomiyi etkiliyor. Çin ekonomisi ise ayrı bir fasıl oradada büyüme odaklı gelişme tüm hızıyla gidiyor. Özellikle metal sanayisinde ki kapasite fazlalıkları dünyanın geri kalanında korumacılık yanlılarının da ekmeğine yağ sürüyor. Orta doğuda şuan için durum ümit verici değil, bu gün kuzey Irak’ta verilen yanlış karar veren Kürt Bölgesel Başkanı Barzani referandum öncesi şartlara dönüyoruz diye açıklama yaptı.  Buna bizde çok kullanılan bir tabir var ”Harabu badur bassam” Yani bu noktaya tekrar gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin,niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye’nin sözünü dinlemedin.”dedi.

”Hesap Bağdat’a gitmeden döndü”

Neyse yanlış hesap Bağdat’tan döner derler ve nihayet yanlış hesap bağdata gitmeden dönmüş oldu. Tabi özetle Suriye’de ve Irak’ta devam eden siyasi otorite boşluğu, iç savaş, terör örgütlerinin alanda ki varlığı bölgemiz için orta ve uzun vadede öngörü yapmamızın önünde ki en büyük engeldir. Bütün bu şartlar altında Türkiye diye bir ülke var,Türkiye bölgeninde teminatı Avrupa’nın da güvenliğinin giriş kapısıdır. Düşünün 10 milyondan fazla nüfus hareketi olan bir bölge var ve bu nüfus hareketinin Avrupa’ya akın etmesi demek Avrupa’da ki bütün dengeyi alt üst etmesi demektir. Türkiye geçtiğimiz 6 yıl içinde 3.5 milyondan fazla evinden,barkından,yurdundan edilmiş insanlara kucak açıyor ve onlara ev sahipliği yapıyor.Bununla da yetinmiyor Avrupa’ya gidecek göç istilasının da önüne geçti.’diyerek sözlerini noktaladı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Künye