enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0648
EURO
36,0999
ALTIN
2.570,41
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Denizli
Parçalı Bulutlu
37°C
Denizli
37°C
Parçalı Bulutlu
Salı Açık
38°C
Çarşamba Açık
38°C
Perşembe Açık
39°C
Cuma Açık
39°C

Resmi Gazete’de Yayımlandı, Başvurular ne zaman ?

Resmi Gazete’de Yayımlandı, Başvurular ne zaman ?
14.07.2017
A+
A-

23/01/2017 tarihli ve 29957 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında kanun Hükmünde Kararname gereğince Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar” başlığı altında ayrıntılı olarak belirlendi.

Başvuru Tarihi 17 Temmuz 2017

Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereğince Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’na başvuruları almaya başlayacağı tarih Başbakanlık tarafından 17 Temmuz 2017 olarak ilan edildi.

Komisyona Valilik’ten başvuru yapılacak

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu başvurular Valilik’ten yapılacak. Peki başvurular için ne gerekli?

Başvuru için gereklilikler Denizli Valiliği tarafından yayımlandı. Gereklilikler şu şekilde;

1- Başvuruda bulunabilecek olanlar,

a) Olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararnameler ile kamu görevinden, meslekten veya görev yaptığı teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenler,

b) Öğrencilikle ilişiği kesilenler,

c) Dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanalları,

d) Rütbeleri alınan emekli personeller,

2-Başvuru usulü,

a)Kamu görevinden, meslekten veya görev yaptığı teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenler ile öğrencilikle ilişiği kesilenler ve rütbesi alınan personeller şahsen, kanuni temsilcisi veya vekili aracılığı ile yapabileceklerdir.

b) Kamu görevinden, meslekten veya görev yaptığı teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenler ile öğrencilikle ilişiği kesilenler valiliklere veya en son görev yaptıkları kurumun bağlı, ilgili ya da ilişkili olduğu bakanlığa başvuruda bulunabileceklerdir.

Ancak;- Emniyet personeli valiliklere veya Emniyet Genel Müdürlüğüne,- Jandarma personeli valiliklere veya Jandarma Genel Komutanlığına,- Üniversite personeli valiliklere veya Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına,- Ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü olarak bulunanlar ceza infaz kurumu müdürlüğüne,- Kapatılan kurum ve kuruluşlar, öğrencilikle ilişiği kesilenler, ve rütbeleri alınan emekli personeller sadece valiliklere başvuru yapabilecektir.

3- Başvuru süresi,

a) 17 Temmuz 2017 tarihinden önce yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle tesis edilen işlemler için 17 temmuz 2017 tarihinden itibaren, sonraki dönemde yürürlüğe konulacak kanun hükmündeki kararnamelerle tesis edilecek işlemler için, ilgili kanun hükmünde kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanacağı tarih itibari ile altmış gündür.

b) Başvuru Tarihi valiliklere veya kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilecektir. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu veya hükümlü bulunan kişiler için başvuru tarihi, kurum müdürlüğüne başvurunun yapıldığı tarih olarak esas alınacaktır.

4- Başvuru şekli, 

a) Başbakanlık internet sitesi üzerinde oluşturulan https://ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr internet adresinde yayınlanan başvuru formu doldurulup onaylanarak, çıktısı alınıp kendisi veya kanuni temsilcisi ya da vekili tarafından imzalanarak varsa ekleri ile birlikte Valiliğimiz İl Olağanüstü Hal Bürosuna şahsen elden teslim edilecektir. (Eklerin aslının ya da noterden veya kurumdan onaylı olarak verilmesi gerekmektedir.)

5- Başvuru formunda dikkat edilmesi gereken hususlar,

a) Kişisel bilgilerin tam ve hatasız olması,  

b) Kurum bilgilerinin tam ve hatasız olması,

c) Öğrencilikle ilişiği kesilenler için okul ve öğrenci numarası ya da sicil numarasının tam ve hatasız olması,

d) Başvurucu hakkında işlem tesis edilen kanun hükmünde kararnamenin tarih ve sayısının tam hatasız olması,

e) Başvurucunun veya kanuni temsilcisinin ya da vekilinin “Başvurucunun Dilekçesi” kısmındaki beyanlarının başvurunun esasına yönelik özlü bilgileri içerir şekilde yapılması ve on sayfayı geçmemesi, ( On sayfayı geçen beyanlarda olayların özetini içerir ayrı bir dilekçe yazılarak forma eklenmesi gerekmektedir.)

f) Islak imzaların tam olması, 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.